kibicuj

Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Harcerze zwiedzają już Kielce. W czwartek początek Festiwalu.

Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Harcerze zwiedzają już Kielce. W czwartek początek Festiwalu.

Kielce / 11 lipca 2018 / Tekst

Zespół Folklorystyczny „Aksamitki” oraz Chór „Młode Liście” z Baru na Ukrainie jako pierwsi przyjechali do Kielc na 45. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Przez dwa dni młodzi harcerze zwiedzali nasz region, a teraz powoli przygotowują się do występów.

 

Pierwsi uczestnicy festiwalu pojawili się w Kielcach w poniedziałek w nocy i sukcesywnie dojeżdżają. Harcerze, jak co roku zatrzymali się w akademikach Politechniki Świętokrzyskiej i internacie Zespołu Szkół Elektrycznych. Przy alei Tysiąclecia Państwa Polskiego powstanie Miasteczko Festiwalowe, w którym od 13 do 19 lipca będą odbywać się różnego rodzaju zajęcia.

- U mnie na obozie są sami Ukraińcy. Są to w większości zespoły polonijne, czyli osoby, które mają polskie korzenie i w większości mówią po polsku. W tym momencie mamy dwa zespoły z Baru, jeden to Chór "Młode Liście" a drugi to Zespół Folklorystyczny "Aksamitki". W sumie przyjechało 60 osób. Dziś wieczorem przyjedzie jeszcze 38 osób, w tym trzy solistki z Winnicy i dwa zespoły ze Wschodniej Ukrainy, taneczny i wokalny - informuje Justyna Trelińska, komendant obozu drugiego na tegorocznym Festiwalu.

Ludmiła Chałabuda, dyrygent Chóru "Młode Liście" z Baru już nie może się doczekać, kiedy jej podopieczni zaprezentują się przed publicznością. - Będziemy występować w piątek na Rynku. Pokażemy swój program, w którym mamy dużo piosenek polskich i kilka ukraińskich.

- Na festiwalu harcerskim jestem po raz pierwszy i Kielce bardzo mi się podobają. Zwiedziliśmy Starachowice i odwiedziliśmy Góry Świętokrzyskie i jestem zadowolony. Przyjechałem tu, żeby wystąpić na festiwalu, poznać Kielce i zobaczyć coś nowego - mówi Vadym Maremukha, chórzysta z Baru.

W czwartek uczestnicy festiwalu rozpoczną próby do koncertu „Gospodarze Gościom”, podczas którego wystąpi blisko 450 utalentowanych wykonawców z regionu świętokrzyskiego. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 20 w Amfiteatrze na kieleckiej Kadzielni.

Także w czwartek rozpoczną się przeglądy konkursowe. Uczestnicy zakwalifikowani do udziału w festiwalu zaprezentują swoje programy na Małej i Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Równolegle odbywać się będą próby oraz przeglądy formacji tanecznych, wokalistów, duetów i zespołów wokalnych.

W piątek oprócz przeglądów, uczestników festiwalu czeka również dobra zabawa. O godzinie 18.30 z Placu Moniuszki ulicą Sienkiewicza przejdzie barwny roztańczony i rozśpiewany korowód, który dotrze na Rynek. Tam harcerze otrzymają od władz Kielc klucze do miasta i wystąpią przed publicznością. O godzinie 19 odbędzie się pierwszy koncert "Zakręceni na Kielce".

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna