Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Gaudeamus na UJK

Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
online button

KIELCE FOTO ZDJĘCIA

Gaudeamus na UJK

05 października 2017 / Tekst

Uroczyste Gaudeamus zabrzmiało w murach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W uroczystości wziął udział m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

W swoim wystąpieniu rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Jacek Semaniak mówił o dotychczasowych działaniach uczelni i podejmowanych inicjatywach. Podsumował także tegoroczną rekrutację. – Inauguracja jest wyjątkowa dla 4400 studentów pierwszego roku wyłonionych spośród ponad 14 tysięcy kandydatów, z których połowa pochodziła spoza regionu świętokrzyskiego. Wśród przyjętych na pierwszy rok studiów znalazło się 184 studentów spoza granic naszego kraju. Tym samym na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w tym roku akademickim studiować będzie 12 tys. studentów, z których ponad 480 będzie studentami mówiącymi innymi językami – poinformował  profesor.

I wszystkim tym studentom rektor życzył udanego roku akademickiego. - Niezależnie od tego, gdzie znajdują się Wasze domy: blisko, czy daleko bądźcie dumni z historii i tradycji Waszych krajów, a jednocześnie poznawajcie historię i tradycję kraju, z którego pochodzą Wasze koleżanki i koledzy mówiący innymi językami. Zgłębiajcie tajemnicę nauki, która nie ma ojczyzny. A gdy ukończycie studia i dołączycie do grona 150 tysięcy absolwentów naszego Uniwersytetu bądźcie jego ambasadorami niezależnie od tego czy w kraju, czy poza jego granicami. Korzystajcie z wiedzy i doświadczenia Waszych nauczycieli a jednocześnie pielęgnujcie umiejętność krytycznego i niezależnego myślenia. Dlaczego? Albert Einstein zapytany kiedyś w jaki sposób pojawiają się odkrycia, które przeobrażają świat, powiedział bardzo prosto: Wszyscy wiedzą, że zrobić czegoś nie można. Przypadkowo znajdzie się jakiś nieuk, który tego nie wie i właśnie on robi odkrycie. Tego błogosławionego „nieuctwa” życzę nie tylko studentom ale i pracownikom naukowym  – mówił rektor.

Obecny na uroczystości wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin chwalił kielecką uczelnię za dynamiczny rozwój. - Dzięki pracy pana rektora Jacka Semaniaka i całej wspólnoty akademickiej Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest uczelnią, która się bardzo dynamicznie rozwija . Bardzo otwarcie podchodzi do projektu tych zmian, które muszą być przeprowadzone w obrębie polskich uczelni, bo inaczej te uczelnie zaczną tracić dystansem do świata. Ja jestem przekonany, że Uniwersytet Jana Kochanowskiego będzie potrafił wykorzystać szansę jaką jest reforma. Bardzo bym zachęcał do tego Politechnikę Świętokrzyską a obie uczelnie zachęcałbym do wzajemnej współpracy - mówił minister.

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij TUTAJ

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna