Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»[GALERIA] Terytorialsi rozpoczęli obchody Święta Wojska Polskiego

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI KIELCE

[GALERIA] Terytorialsi rozpoczęli obchody Święta Wojska Polskiego

Kielce / 14 sierpnia 2019 / Tekst

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej Mszą świętą w Kościele Garnizonowym w Kielcach rozpoczęli we wtorek obchody Święta Wojska Polskiego. Były odznaczenia i wyróżnienia dla członków brygady, a także koncert pieśni patriotycznych.

 – 15 sierpnia przypada najważniejsze żołnierskie święto, ale od piątego wieku jest to też święto ludzi wierzących - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dla nas, Polaków, od 101 lat jest to święto wielkiego zwycięstwa, wielkości Rzeczpospolitej i polskiego oręża, a także całego narodu. Jest to również doniosłe święto Victorii Warszawskiej, chwały naszego narodu oraz dumy z postaw, jakie potrafimy prezentować w chwilach próby. Nie ma zwycięstwa bardziej doniosłego o bardziej istotnych konsekwencjach dla Polski, Europy i świata, jak Bitwa Warszawska – mówił płk. Artur Barański, dowódca 10 ŚBOT.

Podczas oficjalnej części obchodów zostały wręczone awanse, odznaczenia, a także wyróżnienia członkom brygady. – Gratuluję wszystkim. To wyróżnienie należy się wam za to, że jesteście gotowi do niesienia pomocy. Pokazaliście to w naszym województwie kilka miesięcy temu i bardzo za to dziękuję. Również dziękuję za to, że mogę mieć z waszym dowódcą kontakt telefoniczny o każdej porze i w ciągu kilku godzin jesteście tam, gdzie potrzebuje was ojczyzna i mieszkańcy regionu – stwierdziła Agata Wojtaszek, wojewoda świętokrzyski.

Gratulacje i podziękowania 10. ŚBOT złożył również wiceminister Piotr Wawrzyk. – Wasza pomoc i służba w czasie klęski żywiołowej pokazała, że wojsko jest potrzebne, że WOT spełnia swoje zadanie, dlatego wiem, że jeśli będzie potrzeba, to staniecie na wysokości zadania, bo wojsko było, jest i będzie chlubą naszej ojczyzny – oświadczył Wawrzyk.

W homilii zgromadzeni mogli usłyszeć, jak ważny dla Polaków jest sierpień, miesiąc abstynencji, wzmożonej pracy na roli, a także pielgrzymek i rocznic. – Sierpień jest czasem urlopów, ale dla innych jest miesiącem ciężkiej pracy, szczególnie dla tych, którzy są na roli, również jest to czas intensywnego pielgrzymowania. W całej naszej ojczyźnie do wielu ośrodków kultu podążają pielgrzymi, a szczególnie na Jasną Górę do tronu Matki Bożej. My gromadzimy się tutaj, przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej w wigilię Wniebowzięcia NMP, w tę uroczystość, która dla nas, dla Polaków, dla ludzi wierzących jest dumą – tłumaczył ksiądz Tadeusz Skolimowski.

Posłuchaj całej homilii:

W czwartek, 15 sierpnia, odbędą się oficjalne uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Zobacz szczegółowy program

ZOSTAW KOMENTARZ