Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»[GALERIA] Ponad pół tysiąca osób zaczęło studia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kielcach

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

[GALERIA] Ponad pół tysiąca osób zaczęło studia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kielcach

Kielce / 09 października 2019 / Tekst

Słuchacze Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Ponad Czasem" rozpoczęli dziś nowy rok akademicki. Uroczysta inauguracja odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku "Ponad Czasem" powstał w 2015 roku. W pierwszym roku jego działalności na zajęcia uczęszczało 180 słuchaczy. Teraz liczba ta wzrosła do 550. Studenci to w większości kobiety w wieku od 55 do 80 lat. Pochodzą głównie z Kielc, ale na zajęcia dojeżdżają również osoby z Bodzentyna, Piekoszowa, Chęcin.

- Zorganizowaliśmy 30 grup zainteresowań. Na pewno każdy znajdzie dla siebie coś interesującego - mówi Janina Łucak, prezes UTW. Mamy bardzo dużo zajęć związanych z aktywnością fizyczną, są to między innymi cztery rodzaje tańców, gimnastyka na basenie, turystyka piesza. Dbamy o kondycję naszych seniorów, ale również o ich edukację. Dwa razy w tygodniu odbywają się wykłady, które od tego roku będą prowadzone także na Politechnice Świętokrzyskiej - dodaje Łucak.

Słuchacze bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach. Dużą popularnością cieszy się język angielski, na który zgłosiło się ponad 60 chętnych. W inauguracji wzięli udział zarówno stali studenci uniwersytetu, jak również osoby nowe, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką w wieku senioralnym.

- To naprawdę fajna forma na zapełnienie wolnego czasu, którego my, seniorzy, mamy bardzo dużo. Trzeba go właściwie zagospodarować. Uniwersytet oferuje szereg ciekawych zajęć. Z tej szerokiej gamy wybrałam dla siebie historię sztuki, zabytki Kielecczyzny, profilaktykę zdrowia oraz basen, czyli coś dla umysłu i coś dla ciała - mówi pani Teresa, studentka.

W województwie świętokrzyskim jest coraz więcej seniorów, stąd też coraz liczniejsze są inicjatywy i aktywności skierowane właśnie do tej grupy społecznej.

- Seniorzy są wzorem dla młodych osób. Kiedyś ich mądrość była na „wyciągnięcie ręki”, ludzie mieszkali w domach wielopokoleniowych, dziś takich domów praktycznie nie ma - zauważa Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. Dlatego taka działalność i integracja z uczniami jest bardzo ważna. Poprzez różne wykłady, wycieczki, warsztaty seniorzy inwestują w swój indywidualny rozwój, ale także rozwój całego społeczeństwa - dodaje Wojtyszek.

Aktywność ludzi starszych jest bardzo istotna i pozytywnie wpływa na ich kondycję psychofizyczną.

- To niezwykle ważna inicjatywa dla osób, które przechodzą na emeryturę i chcą zagospodarować swój wolny czas w sposób aktywny. Uniwersytety Trzeciego Wieku to pomysł, który powstał całkiem niedawno. Jego celem jest aktywizacja osób w starszym wieku. Bardzo się cieszę, że nasze uniwersytety dla seniorów są wspierane przez uczelnie i przez władze samorządowe - mówi Krzysztof Słoń, senator PiS.

ZOSTAW KOMENTARZ