Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»[GALERIA] Kielecki "Plastyk" zorganizował giełdę prac uczniowskich. Przy okazji wspomógł chorego na raka nauczyciela

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

[GALERIA] Kielecki "Plastyk" zorganizował giełdę prac uczniowskich. Przy okazji wspomógł chorego na raka nauczyciela

Kielce / 30 listopada 2019 / Tekst

Mikołajkowa giełda prac uczniowskich zorganizowana przez Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach trwa. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa. Uczniowie postanowili wesprzeć finansowo chorego na nowotwór nauczyciela, Kazimierza Kieliana.

- Giełdę organizujemy od wielu lat, tradycyjnie na tydzień przed Mikołajem - mówi Małgorzata Surma, wicedyrektor do spraw artystycznych w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. - Tego dnia odwiedzający mogą u nas kupić jedną z wielu wyjątkowych prac plastycznych. Wszystko, co się tutaj znajduje, wykonali nasi uczniowie. Są to prace realizowane w procesie dydaktycznym przez klasy młodsze, jak również prace dyplomowe naszych absolwentów wykonane różnymi metodami. Mamy rysunek, malarstwo, rzeźbę, tkaninę, ceramikę, grafikę, malarstwo olejne i pastelowe, formy użytkowe oraz dekoracyjne. Każda praca jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i wyjątkowa - podkreśla wicedyrektor.

Wydarzenie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Prace uczniów znikają jedna po drugiej. Niektórzy postanowili nawet urządzić przy ich pomocy swoje mieszkanie.

- Co roku mama namawiała mnie na przyjście tutaj, dzisiaj w końcu się z nią wybrałam i nie żałuję - mówi pani Katarzyna. - Jestem w szoku, jak dużo tutaj pięknych rzeczy i jakich mamy zdolnych młodych artystów w Kielcach. Kilka rzeczy już wybrałam, głównie są to obrazy i rzeźby. Znalazł się też prezent na święta. Giełda wpasowała się idealnie w czas urządzania przeze mnie nowego mieszkania. Na pewno w przyszłym roku tu wrócę - dodaje.

Środki uzyskane ze sprzedaży prac zostaną przeznaczone na zakup materiałów potrzebnych uczniom do nauki. - Chcemy zapewnić im profesjonalne narzędzia i materiały do pracy. Kupujemy na przykład złoto w płatkach, marmur, wełnę, drewno, czyli wszystko co jest potrzebne do tego, żeby uczeń nabył określone umiejętności - informuje wicedyrektor placówki.

W tym roku jednak nie wszystkie środki zostaną przeznaczone na materiały do pracy dla uczniów. Część z nich, a konkretnie ta ze sprzedaży aniołów, zostanie przekazana choremu na nowotwór nauczycielowi i artyście, Kazimierzowi Kielianowi.

- Zawsze staramy się pomagać potrzebującym, więc kiedy dowiedzieliśmy się o tej tragicznej sytuacji naszego kolegi z pracy nie wahaliśmy się nawet przez chwilę, postanowiliśmy pomóc - mówi Izabela Konieczna, pracownik Internatu Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach. - To był ludzki odruch prosto z naszych serc. Nasz wolontariat nazywa się „Anioły są wśród nas”, stąd też te anioły ciągle nam towarzyszą w różnych formach - dodaje.

- Organizowaliśmy już kiermasz ciast, połączony ze zbiórką pieniędzy, za które kupiliśmy jeden z obrazów naszego profesora - opowiada Karolina Poddębniak, przewodnicząca szkoły. - Zarówno dzisiaj, jak i w każdy inny dzień chcielibyśmy nie tylko wesprzeć go finansowo, ale również duchowo, pokazać mu, że jest dla nas kimś ważnym - dodaje.

Oprócz giełdy można było dzisiaj również skorzystać z zajęć z ceramiki, podczas których mali plastycy wykonywali choinki z gliny. - Teraz odrysowałam trójkąt, potem będę wycinać paski i przyklejać na kształcie. Bardzo mi się podobają te zajęcia - mówi Zosia. - Ja już mam przyklejoną glinę na stożek teraz to przyklepuje, żeby choinka miała ładny kształt - dodaje Antoni.

Giełda potrwa do godziny 15.

ZOSTAW KOMENTARZ