Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[GALERIA] Kielczanie pamiętają o ofiarach II wojny światowej

niedziela, 15 września 2019 18:16 / Autor: Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

Mieszkańcy Kielc uczcili dzisiaj pamięć Polaków poległych w trakcie II wojny światowej. Pod pomnikiem straceń na stadionie leśnym zgromadziły sięj tłumy ludzi by w uroczystej mszy polowej modlić się za poległych.

Miejsce, w którym odbyły się główne uroczystości upamiętniające poległych Polaków jest niezwykle istotne. Do dziś nie jest wiadoma liczba ofiar, które zostały zamordowane na stadionie leśnym: - To jest miejsce tragedii narodowej. Rozstrzeliwano tutaj i mordowano ludzi w czasie całej drugiej wojny światowej i tuż po niej. Nie wiemy ile jest tu grobów . To miejsce jest szczególne i dla Kielczan powinno być miejscem memorialnym - tłumaczył Michał Daranowski z Kieleckiego Ratusza.

Jak podkreśla jeden z organizatorów uroczystości, pamięć o wszystkich poległych jest bardzo istotna i nie możemy o tym zapomnieć: - Poprzez organizowanie takich uroczystości staramy się tą pamięć narodową kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu. My odejdziemy, a ktoś musi pamiętać o tym, bo narody, które tracą pamięć giną - mówił Andrzej Gładkowski ze stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach

Po zakończeniu Eucharystii, Kompania Honorowa Wojska Polskiego odczytała Apel Pamięci i oddała salwę honorową. Następnie złożono kwiaty i wieńce.

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO