Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Fotografie na Murze Pamięci

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Fotografie na Murze Pamięci

17 czerwca 2014 / Tekst

W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej otwarto instalację przedstawiającą wizerunki osób pomordowanych w dawnym więzieniu kieleckim.

Mur Pamięci obecnie składa się z 48 porcelanowych tabliczek, w które wtopiono zdjęcia zamordowanych w dawnym więzieniu przy ul. Zamkowej. Oprócz tego w wieży strażniczej umieszczono monitory, na których wyświetlane są biografie tych osób. Zdjęcia umieszczone na wewnętrznym murze OMPiO udostępnili kielczanie i mieszkańcy całego regionu, których bliscy lub znajomi ponieśli śmierć w czasie okupacji hitlerowskiej.

- Instalacja ma pokazać ludzi, którzy zginęli w kieleckim więzieniu lub poszli stąd na śmierć. Chcemy, aby odwiedzająca nas młodzież zobaczyła na własne oczy twarze tych osób. To uświadamia, że to byli ludzie podobni do nas, którzy też kiedyś chodzili po ulicach tego miasta. Wśród nich byli nie tylko żołnierze, ale również nauczyciele, rzemieślnicy, harcerze – tłumaczy Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Zbiór porcelanowych tabliczek stopniowo będzie się powiększać. Dlatego Maciągowski namawia do udostępniania kolejnych zdjęć przedstawiających poległych w kieleckim więzieniu.

Tabliczki powstały na Wzgórzu Zamkowym. Ich wykonaniem zajęli się Janina Myronova i Michał Gdak, artyści z Instytutu Designu w Kielcach. Janusz Knap, dyrektor placówki, podczas uroczystości otwarcia Muru Pamięci zapowiedział, że brama do niego prowadząca będzie otwarta, aby każdy chętny mógł się zapoznać z instalacją.

Zobacz fotogalerię z otwarcia Muru Pamięci.

ZOSTAW KOMENTARZ