Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Fotografie na Murze Pamięci

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Fotografie na Murze Pamięci

10 czerwca 2014 / Tekst

W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na dawnym murze więzienia przy ul. Zamkowej odsłonięty zostanie Mur Pamięci. Na porcelanowych tabliczkach oraz w formie multimedialnej prezentacji przypomniane zostaną twarze i biogramy tych, którzy zostali zamordowani na Zamkowej lub stąd poszli na śmierć.

Na murze znalazło się 48 porcelanowych fotografii. Udało się je pozyskać dzięki pomocy kielczan i mieszkańców regionu. Pochodzą od rodzin lub znajomych zamordowanych. To pierwsza część projektu, gdyż tabliczki będą stopniowo uzupełniane. W więziennej wieży strażniczej umieszczano monitory na których prezentowane są biogramy więźniów. Całość projektu powstaje na Wzgórzu Zamkowym, także porcelanowe tabliczki wypalane są w warsztatach instytucji.

- Już mamy następne zgłoszenia. Znamy nazwiska osób, które zostały zamordowane w więzieniu na Zamkowej lub stąd zostały zabrane na śmierć zarówno w czasach hitlerowskiej okupacji jak również zamordowanych przez oprawców Urzędu Bezpieczeństwa. Nie ma natomiast ich fotografii, brakuje choćby kilku zdań biogramu. O te jest bardzo trudno. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel o przekazywanie zdjęć swoich bliskich – mówi dr Marek Maciągowski.

Uroczyste odsłonięcie Muru Pamięci nastąpi w poniedziałek 16 czerwca o godz. 18.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna