Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Znów puszczali wianki nad zalewem w Kielcach. Przyszedł tłum kielczan

sobota, 29 sierpnia 2020 22:25 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Tym razem nie w czerwcu z okazji nocy świętojańskiej, lecz wyjątkowo w sierpniu z okazji zakończenia wakacji puszczano wianki nad kieleckim zalewem. Było ognisko z kiełbaskami, pochodnie i dobra zabawa.

Dawna tradycja, zapoczątkowana w 1958 roku nad kieleckim zalewem, co roku przyciąga spore zainteresowanie. Tym razem jednak epidemia koronawirusa nieco pokrzyżowała plany i puszczanie Kieleckich Wianków nie odbyło się w czerwcową noc świętojańską, lecz w ostatnią, sierpniową sobotę.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez stowarzyszenie Przyjazne Kielce, Grupę Szydłówek OdNowa oraz Grupę Scyzoryk się otwiera – satyryczna strona Kielc.

– Byłem w zeszłym roku i cieszę się, że mogę być tutaj także teraz. To fajna akcja i myślę, że jest ona potrzebna mieszkańcom Kielc – mówi Karol Wojtaszek, jeden z uczestników imprezy.

Przypominamy, że noc świętojańską obchodzi się w czasie najkrótszej nocy w roku. Zgodnie z dawną tradycją panny puszczały wtedy wianki z zapalonymi świecami. Jeżeli ten został wyłowiony przez ukochanego chłopca, był to znak, że niebawem połączą się ślubem. Niepomyślną wróżbą było natomiast utonięcie wianka.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO