STARCOM MULTI (7)

Na antenie: Weekend z blondynką
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»[FOTO] W Kielcach powstaje profesjonalne centrum wspinaczkowe

Na antenie: Weekend z blondynką
Radio eM Kielce
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

[FOTO] W Kielcach powstaje profesjonalne centrum wspinaczkowe

Kielce / 10 stycznia 2017 / Tekst

W budynku po dawnym kinie „Romantica” przy ulicy Czarnowskiej w Kielcach powstaje pierwsze w mieście profesjonalne centrum wspinaczkowe. Inicjatorami oraz wykonawcami przedsięwzięcia jest  grupa pasjonatów tego sportu z Podhala.

Do tej pory ich firma zajmowała się budową podobnych ośrodków w innych polskich miastach m.in. w Nowym Targu czy Krakowie. Teraz panowie postawili otworzyć własną działalność. - Pomysł stworzenia takiego miejsca w naszych głowach zrodził się już dwa lata temu. Mieliśmy jednak problem ze znalezieniem odpowiedniej lokalizacji. Pewnego dnia trafiliśmy na ogłoszenie o możliwości wynajęcia tego pomieszczenia i tutaj jesteśmy  z czego bardzo się cieszymy - wyjaśnia Daniel Sromek, pomysłodawca przedsięwzięcia. - Kielce wybraliśmy, dlatego że to ostatnie miasto wojewódzkie w Polsce, które nie ma profesjonalnego centrum wspinaczkowego o takiej skali. Jest tu dużo mieszkańców, a do tego dochodzi  młode, ale prężnie rozwijające się środowisko wspinaczkowe - kontynuuje nasz rozmówca. Prace w budynku przy ul. Czarnowskiej ruszyły przed miesiącem, ale ich efekt już widać. Pod sufitem dawnego kina rozciąga się efektowny szkielet złożony z podhalańskiego drewna. - Staramy się zastaną infrastrukturę wykorzystać w stu procentach, aby ukazać blask tego miejsca, żeby coś fajnego w końcu zaczęło się dziać - mówią zgodnie twórcy ośrodka.

Centrum  „Mobius” będzie liczyło około sześciuset metrów kwadratowych panelu wspinaczkowego, który zostanie podzielony na trzy sekcje. Pierwsza i największa będzie przeznaczona do wspinaczki z liną, druga to część boulderingowa, gdzie będzie można wspinać się nad materacami i ostatnia, jedna z największych w Polsce przeznaczona do wspinaczki dzieci. - Będzie można się tutaj wspinać o drogach o różnej długości [red. najwięcej czternaście metrów], zarówno początkujące jak i bardziej doświadczone osoby znajdą coś dla siebie. Chcemy, aby każdy dobrze się czuł: dzieci, młodzież, starsi. Wspinanie to sport bez ograniczeń wiekowych, nie trzeba w nim również posiadać jakiś specjalnych umiejętności, aby dostać się na górę. Oczywiście najważniejszy jest brak przeciwwskazań zdrowotnych - przekonuje Sromek.

W ostatnich dniach sporą grupę fanów wspinaczki można było spotkać na Kadzielni, gdzie po raz czwarty z rzędu powstał efektowny lodospad. Poza wspinaniem po skałach członkowie Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego w Kielcach mogą korzystać ze tzw. „pakerni” w Bazie Zbożowej. Jest ona jednak mocno zaawansowana technicznie, dlatego zdaniem prezesa ŚKA - Przemysława Klentaka powstające centrum może przyczynić się do rozwoju dyscypliny w mieście. - Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do tego tematu i bardzo mocno kibicujemy całej ekipie pracującej przy ściankach. Ta nasza jest wymagająca, a na tej budowanej w dawnej „Romantice” każdy znajdzie coś dla siebie - tłumaczy Klentak.

W centrum obok ścianek powstanie również kawiarnia oraz miejsce przeznaczone do ćwiczeń siłowych. Nie zabraknie również wypożyczalni specjalistycznego sprzętu. Ośrodek powinien ruszyć na początku marca.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna

STARCOM MULTI (7)