Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

MIASTO

[VIDEO+FOTO] Prezydent Andrzej Duda na Salonie: Chcemy mieć najlepszą armię na świecie

wtorek, 03 września 2019 15:15 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Weronika Grela
Michał Łosiak

– Chcemy mieć armię najlepszą na świecie, ale przede wszystkim chcemy, żeby nasz żołnierz służył bezpiecznie – mówił o celach branży zbrojeniowej prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia 27. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. W ceremonii wzięła również udział ambasador USA Georgette Mosbacher oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

W swoim przemówieniu prezydent podkreślił znaczenie przemysłu obronnego dla bezpieczeństwa państwa. – Cieszę się, że mogę otworzyć to wydarzenie, które jest wyjątkowe na skalę europejską. Nikomu chyba dzisiaj nie trzeba tłumaczyć, czemu służy wyposażenie wojska i najnowocześniejszy sprzęt oraz po co prowadzi się badania w tej dziedzinie. Trzeba czynić wszystko, żeby żołnierz mógł po wykonaniu swoich obowiązków wobec ojczyzny i współobywateli wrócić do swojej rodziny – zauważył.

Zwierzchnik Polskich Sił Zbrojnych nie ukrywał zadowolenia z rozwoju MSPO i oferty, z jaką mogą zapoznać się jej uczestnicy. – Chcę podkreślić, że z jednej strony mamy Polską Grupę Zbrojeniową, ale obok prywatne firmy, które zdobyły światową renomę, oferując swoje produkty zagranicą. Ogromnie się cieszę z tak niezwykle aktywnej amerykańskiej obecności w tym roku – dodał prezydent.

Z kolei Georgette Mosbacher przypomniała o znaczeniu współpracy Polski z USA w dziedzinie obronności. – Łączy nas wiele umów militarno-handlowych. Rozmowy na temat myśliwców F-35 idą do przodu. Jesteśmy członkami NATO, a dzisiejsze targi pokazują jakość sprzętu amerykańskiego. Są one również okazją do tego, żeby usiąść wspólnie i zaplanować bezpieczniejszą przyszłość – stwierdziła ambasador Mosbacher.

Po zakończeniu uroczystości prezydent Andrzej Duda zwiedził ekspozycje na kieleckich targach.

(zdjęcia: Weronika Grela)

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO