Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Odebrali odznaczenia i otworzyli wystawę "NSZZ "Solidarność" - nasze początki"

czwartek, 10 września 2020 14:59 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Plakaty „Solidarności”, fotografie i oryginalne dokumenty. Te oraz inne eksponaty możemy od dziś (10 września) podziwiać w Wojewódzkim Domu Kultury w nowo otwartej galerii  „NSZZ „Solidarność” – nasze początki” z okazji 40-lecia powstania Związku Zawodowego. Wernisażowi towarzyszyło także wręczenie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

– Wystawa dotyczy głównie plakatów, które „Solidarność” stworzyła od początków jej działalności aż do dziś. Jest to historia Związku Zawodowego, ukazana w sposób artystyczny, ale przedstawia także jego przesłanie – powiedział Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność".

Jak podkreślił, na szczególną uwagę zasługuje plakat rocznego dziecka, który powstał z okazji I krajowego zjazdu „Solidarności”.

– Plakat symbolizuje Związek Zawodowy, który świętuje pierwszy rok swojej działalności. Nie jest jednak bezbronny, ponieważ w ręce trzyma kijek. Jesteśmy po to, aby pilnować polskich spraw – uzupełnił przewodniczący.

– „Solidarność” to nie tylko związek. To także styl życia i odpowiedź na to, co się działo. W naszym narodzie tworzy się coraz więcej podziałów zamiast wspólnoty. Związek Zawodowy był zaprzeczeniem prywaty, był to wspólny ruch i wspólny cel, którym była nasza wspaniała Polska. Dzisiejsza wystawa przedstawia właśnie jej piękno – stwierdził Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Senator Krzysztof Słoń oraz marszałek Andrzej Bętkowski zwrócili się do przyjmujących odznaczenia.

– Jestem wdzięczny, że ta wystawa powstała. Jeszcze bardziej doceniam waszą obecność. O wielu istotnych dla naszego kraju wydarzeniach możemy uczyć się jedynie z dokumentów. O „Solidarności” wciąż możemy czerpać z waszych życiorysów – mówił senator.

– Atmosfera, jaka towarzyszyła rodzącej się „Solidarności” i społecznemu poruszeniu zawsze będzie głęboko w naszej pamięci i sercu. Dziękujemy za to, że byliście. Jesteście nam potrzebni, żeby nadal realizować idee, które zostały zapisane w 1981 roku – dziękował marszałek Bętkowski.

Odznaczenia przyjęły 33 osoby. W imieniu wszystkich uhonorowanych głos zabrał Paweł Perchel.

– To bardzo ważne dla nas wszystkich odznaczenie. W pełni potwierdza ono fakt, że walczyliśmy o wolność i udało nam się. Istotne jest to, że zrobiliśmy to wspólnie. Jesteśmy doskonałym przykładem na to, że wszystkiego można dokonać, wbrew temu, że niektórzy twierdzą inaczej. Musimy tylko chcieć – podsumował Perchel.

Po odebraniu odznaczeń zebrani przeszli do oglądania wystawy. Będzie można ją podziwiać jeszcze do końca września.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO