Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Fitch Ratings znów negatywnie o finansach Kielc

poniedziałek, 30 września 2019 15:35 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Agencja Fitch Rating, badająca finanse samorządów oraz krajów, po raz kolejny oceniła  perspektywą finansową Kielc jako negatywną. Władze miasta będą musiały zacisnąć pasa i poszukać dodatkowych dochodów.

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Kielc dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie BBB, co oznacza, że perspektywa ratingów jest wciąż negatywna.

"Perspektywy ratingów odzwierciedla obawy Fitch, czy władzom miasta uda się skutecznie przeprowadzić planowaną racjonalizację wydatków, a tym samym odbudować wcześniejszą siłę finansową Kielc, po jej znacznym pogorszeniu w 2018 r., gdy nadwyżka operacyjna oraz wskaźnik spłaty zadłużenia były zdecydowanie słabsze, niż Fitch zakładał w swoich prognozach.

"Brak trwałej poprawy wskaźnika spłaty długu do poniżej 13 lat oraz wskaźników pokrycia obsługi zadłużenia powyżej jednego raza w scenariuszu ratingowym Fitch spowoduje obniżenie ratingów", czytamy w komunikacie.

Danuta Papaj, wiceprezydent Kielc, podkreśla, że miasto poprawiło kwestię kosztową, ale wciąż nie ma wiarygodności w kwestii dochodowej. - Nie wprowadziliśmy dodatkowych dochodów, jakimi mogą być podwyżki w różnych obszarach. One zostaną przeanalizowane i radni będą musieli zadecydować. Wówczas Fitch może widzieć miasto bardziej pozytywnie i podnieść nam wskaźniki ekonomiczne - tłumaczy Papaj.

Od kilku miesięcy mówi się o podwyżkach m.in. biletów komunikacji miejskiej, opłat za parkowanie w centrum miasta oraz podwyżkach podatku od nieruchomości.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO