Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Dzień Pamięci o Poległych na Misjach - wystawa na Wzgórzu Zamkowym

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Dzień Pamięci o Poległych na Misjach - wystawa na Wzgórzu Zamkowym

Kielce / 21 grudnia 2018 / Tekst

120 żołnierzy i jednego pracownika cywilnego poległych na misjach zagranicznych upamiętnia wystawa, którą można oglądać w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Ekspozycja powstała w związku z obchodzonym 21 grudnia  Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Dzień Pamięci o Poległych na Misjach jest obchodzony od 21 grudnia 2015 roku. - Święto to zostało ustanowione w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia, które dotknęło polskich żołnierzy służących poza granicami kraju. Dokładnie siedem lat temu o godzinie 6.50 czasu polskiego, a o 10.20 czasu afgańskiego pięciu polskich żołnierzy zginęło w wyniku zamachu terrorystycznego przeprowadzonego na konwój żołnierzy polskich z Zespołu Odbudowy Prowincji - informuje podpułkownik Marcin Matczak, szef wydziału szkolenia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Wystawa, która została otwarta w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym upamiętnia 120 żołnierzy i jednego pracownika cywilnego. Przez jej otwarciem odegrany został na trąbce żałobny utwór "Śpij kolego".

- Wystawa, szczególnie dzisiaj w przededniu tego najbardziej rodzinnego święta, jakim jest Boże Narodzenie, wzbudza duże wzruszenie, bo każdy z nas myśli o najbliższych, o tym, że za niedługo wszyscy siądziemy do rodzinnego stołu, a tu patrzymy w oczy tych, którzy oddali swoje życie często w młodym wieku, służąc naszej ojczyźnie. Myślę, że Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej jest świetnym miejscem, żeby tych ludzi przypomnieć oraz upamiętnić ich służbę i poświęcenie dla nas wszystkich - mówi Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego.

Pułkownik Paweł Chabielski, który był pięć razy na misjach w Iraku, trzy razy w Afganistanie i raz w Afryce, podkreśla, że ryzyko utraty życia wpisane jest w zawód żołnierza. - To zupełnie inne środowisko funkcjonowania niż tutaj na miejscu. Oprócz tego, że wykonujemy swoje zadania, to jeszcze musimy się borykać z problemami, które pojawiają się w trakcie pełnienia misji w mniejszym środowisku, gdzie nie można wyjść z bazy, kiedy się chce. To, co robimy tam na misji w trakcie Świąt odbiega od tego, co się dzieje tutaj. Święta to taki czas, który w Polsce spędzamy z rodziną, tam natomiast mamy trochę szerszą rodzinę wojskową. Pomimo tego, że zostawiamy tu swoje rodziny, małżonków, dzieci to pamiętamy o nich. Jest to możliwe dzięki temu, że możemy wspólnie z innymi żołnierzami skupić na swojej pracy i wspierać się wzajemnie w tym trudnym okresie - mówi pułkownik Paweł Chabielski, dowódca garnizonu Kielce.

Pierwsi polscy żołnierze, którzy polegli w misjach zagranicznych zginęli w Korei w latach 50-tych. 44 żołnierzy straciło życie w Afganistanie, a 22 w Iraku. Pozostali służyli w Tadżykistanie, na Bałkanach i w Kambodży.

Wystawę można zwiedzać do 15 stycznia.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna