Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Dwie nowe wystawy w Przystanku Historia

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Dwie nowe wystawy w Przystanku Historia

18 stycznia 2019 / Tekst

"Polsko-bolszewicka wojna na plakaty" oraz "Rewolucja społeczna czy dzika przebudowa. Przekształcenie własności  w Polsce w latach 1944-1956" to dwie nowe wystawy dostępne w Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia".

Ekspozycja "Polsko-bolszewicka wojna na plakaty" przedstawia druki, afisze i odezwy z lat 1919-1921. -Wojna pomiędzy odrodzoną II Rzeczpospolitą a Rosją Sowiecką była ostatnim konfliktem zbrojnym, który toczyła nasza ojczyzna w związku z ustaleniem granic. Wystawa pokazuje aspekt propagandowy, możemy zobaczyć plakaty polskie jak i sowieckie. Zachęcają one do wstępowania do wojska, bądź tłumaczą o co chodzi w konflikcie, są bardzo sugestywne. Afisze zostały przygotowane pod odbiorcę, który nie jest dobrze wykształcony, grają na emocjach - tłumaczy Edyta Krężołek z Centrum Edukacyjnego "Przystanek Historia".  -Plakatom towarzyszyły krótkie hasła wyrażające treści i wartości prezentowane przez kompozycje plastyczne. Prosta, zrozumiała dla wszystkich forma stanowiła o ich sile. Wystawa, będąca interesującym studium walki ideologicznej, została opracowana przez Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie - uzupełnia Edyta Krężołek.

Wystawa "Rewolucja społeczna czy dzika przebudowa. Przekształcenie własności  w Polsce w latach 1944-1956" opracowana została przez Oddział IPN w Lublinie we współpracy z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim. -Ekspozycja przedstawia proces przekształceń własnościowych, które prowadzono w powojennej Polsce jako „akt sprawiedliwości społecznej”. Było to niewątpliwie jedno z najważniejszych haseł na sztandarach władzy ludowej. Chodziło o to, aby zabrać tym, którzy mają duże majątki np. ziemianom bądź właścicielom prywatnych fabryk czy zakładów przemysłowych, z tego miała skorzystać ta część społeczeństwa, która była uboga - tłumaczy Edyta Krężołek. -W efekcie strukturę społeczną kraju zredukowano do dwóch głównych klas: robotników i chłopów, nadając inteligencji rolę pomocniczą wobec klasy robotniczej. Poza zmianami strukturalnymi, wśród części społeczeństwa zaszła również zmiana stylu życia i mentalności - uzupełnia.

Obie ekspozycje będą prezentowane do 28 lutego w godzinach pracy „Przystanku Historia”.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna