Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Dwie nowe wystawy w Przystanku Historia

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

WIADOMOŚCI KIELCE

Dwie nowe wystawy w Przystanku Historia

18 stycznia 2019 / Tekst

"Polsko-bolszewicka wojna na plakaty" oraz "Rewolucja społeczna czy dzika przebudowa. Przekształcenie własności  w Polsce w latach 1944-1956" to dwie nowe wystawy dostępne w Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia".

Ekspozycja "Polsko-bolszewicka wojna na plakaty" przedstawia druki, afisze i odezwy z lat 1919-1921. -Wojna pomiędzy odrodzoną II Rzeczpospolitą a Rosją Sowiecką była ostatnim konfliktem zbrojnym, który toczyła nasza ojczyzna w związku z ustaleniem granic. Wystawa pokazuje aspekt propagandowy, możemy zobaczyć plakaty polskie jak i sowieckie. Zachęcają one do wstępowania do wojska, bądź tłumaczą o co chodzi w konflikcie, są bardzo sugestywne. Afisze zostały przygotowane pod odbiorcę, który nie jest dobrze wykształcony, grają na emocjach - tłumaczy Edyta Krężołek z Centrum Edukacyjnego "Przystanek Historia".  -Plakatom towarzyszyły krótkie hasła wyrażające treści i wartości prezentowane przez kompozycje plastyczne. Prosta, zrozumiała dla wszystkich forma stanowiła o ich sile. Wystawa, będąca interesującym studium walki ideologicznej, została opracowana przez Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie - uzupełnia Edyta Krężołek.

Wystawa "Rewolucja społeczna czy dzika przebudowa. Przekształcenie własności  w Polsce w latach 1944-1956" opracowana została przez Oddział IPN w Lublinie we współpracy z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim. -Ekspozycja przedstawia proces przekształceń własnościowych, które prowadzono w powojennej Polsce jako „akt sprawiedliwości społecznej”. Było to niewątpliwie jedno z najważniejszych haseł na sztandarach władzy ludowej. Chodziło o to, aby zabrać tym, którzy mają duże majątki np. ziemianom bądź właścicielom prywatnych fabryk czy zakładów przemysłowych, z tego miała skorzystać ta część społeczeństwa, która była uboga - tłumaczy Edyta Krężołek. -W efekcie strukturę społeczną kraju zredukowano do dwóch głównych klas: robotników i chłopów, nadając inteligencji rolę pomocniczą wobec klasy robotniczej. Poza zmianami strukturalnymi, wśród części społeczeństwa zaszła również zmiana stylu życia i mentalności - uzupełnia.

Obie ekspozycje będą prezentowane do 28 lutego w godzinach pracy „Przystanku Historia”.

ZOSTAW KOMENTARZ