Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Droga do Niepodległości. Nowa wystawa w IPN

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Droga do Niepodległości. Nowa wystawa w IPN

Kielce / 07 listopada 2018 / Tekst

Ziemia Świętokrzyska: Droga do Niepodległości – to tytuł najnowszej wystawy, którą możemy oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Poznamy na niej wydarzenia z okresu I wojny światowej, które miały wpływ również na nasz region.

Ekspozycja prezentuje najważniejsze wydarzenia na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego z lat 1914-1918, związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Wystawę opracowano w dużej mierze na podstawie niepublikowanych dotychczas materiałów ikonograficznych. – Można zobaczyć m.in. fotografie pochodzące z Austriackiego Archiwum Państwowego, zdjęcia z Centralnego Archiwum Wojskowego, których do tej pory nie widziałem w żadnej publikacji. Trzeba dodać, że fotografie są bardzo zróżnicowanie i pokazują wiele wątków – mówił dr Michał Zawisza, autor scenariusza wystawy.

Na wystawie zobaczymy zdjęcia i informacje dotyczące Rady Regencyjnej, Tymczasowej Rady Stanu, czy ogłoszenia Aktu 5 listopada 1916 roku. Odwiedzający będą mogli odkryć historię wydarzeń takich jak kryzys przysięgowy, rozłam w PPS, wymarsz Kadrówki, czy bitwa w Konarach. – Tematyka jest bardzo zróżnicowana. Mamy działania zbrojne prowadzone pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, prezentujemy działalność organizacji militarnych, społecznych i politycznych oraz przedstawiamy politykę państw zaborczych i reakcję społeczeństwa. Ostatnie plansze dotyczą jesieni 1918 roku. Wystawa jest bardzo dobrze opracowana pod względem graficznym co jest zasługą Urszuli Zalejskiej-Smoleń i Katji Niklas, dwóch graficzek z Wrocławia – zaznacza dr Zawisza.

Wystawę będzie można oglądać do 21 grudnia.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna