Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Danuta Papaj jest znów wiceprezydentem Kielc

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Danuta Papaj jest znów wiceprezydentem Kielc

Kielce / 02 grudnia 2019 / Tekst

Danuta Papaj została ponownie wiceprezydentem Kielc. Powołał ją na to stanowisko z dniem 2 grudnia prezydent Kielc Bogdan Wenta. Włodarz miasta zapewnia, że to ostateczna decyzja, która nie ulegnie już zmianie.

- Zanim podjąłem tę decyzję, zasięgnąłem wielu opinii prawnych. Powołałem panią Papaj na to stanowisko również ze względu na zaufanie, jakim ją darzę. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie przynosiła efekty - powiedział prezydent Wenta podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Podkreślił, że jeśli chodzi o oświadczenie majątkowe, jakie złożyła Danuta Papaj po objęciu funkcji zastępcy prezydenta, to było ono przygotowane po wielu konsultacjach z różnymi prawnikami. - Dopiero pod koniec października po anonimie, który się pojawił, wyszło, ile jest niejednoznaczności w przepisach prawnych - stwierdził.

Prezydent Wenta otrzymał w sprawie Danuty Papaj trzy opinie prawne pisemne i jedną ustną. - Każda z nich różniła się formą interpretacji, ale wszyscy prawnicy byli zgodni co do tego, że w tym przypadku istnieją pewne luki prawne, które doprowadzają do takich sytuacji - tłumaczył Wenta i dodał, że na jego decyzje miały też wpływ inne rzeczy.

- W ostatnim tygodniu wojewoda świętokrzyski nie wygasił mandatu radnego swojemu doradcy, a zarazem przewodniczącemu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Oprócz tego podobne sytuacje zdarzały się w przeszłości w Starostwie Powiatowym w Opatowie, gdzie najpierw odwołano, a później powołano ten sam skład zarządu ze względu na posiadanie udziału w spółkach przez starostę opatowskiego - przekonywał.

Jego zdaniem wiceprezydent Papaj, składając dokumenty opierała sie na sugestiach prawnych, co dowodzi, że ze swojej strony dochowała należytej staranności, by uczynić wszystko w sposób zgodny z prawem i terminach zgodnych z przepisami.

Opinie prawne podpisało ośmiu miejskich prawników. Z żadnej z nich nie wynikało, że Danuta Papaj powinna się podać do dymisji lub zostać odwołana przez prezydenta.

Dlaczego prezydent nie podjął decyzji o powołaniu wiceprezydent Papaj tego samego dnia, tylko zwlekał ze swoją decyzją trzy dni? - Prezydent miał czas, żeby w sobotę i niedzielę rozmawiać z kolejnymi osobami, a z mojego punktu widzenia chciałam, żeby robił to z pełnym przekonaniem. Uważam, że albo jestem potrzebna, albo nie. Prezydent nie marnował czasu - tłumaczyła Danuta Papaj.

Przypomnijmy. Danuta Papaj złożyła rezygnację z pełnionej funkcji 29 listopada w związku z informacjami o jej oświadczeniach majątkowych, które badało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Teraz wiceprezydent będzie musiała złożyć nowe oświadczenie majątkowe. Mówi, że jest już ono gotowe i złoży je od razu po konferencji. Jest inne, niż poprzednie, bo wykazuje rzeczywisty stan po zbyciu udziałów.

ZOSTAW KOMENTARZ