Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Czerwonoarmiści pozbawieni honorowego obywatelstwa

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Czerwonoarmiści pozbawieni honorowego obywatelstwa

Kielce / 21 lutego 2019 / Tekst

Kieleccy radni jednogłośnie zagłosowali za pozbawieniem honorowego obywatelstwa 29 żołnierzy Armii Czerwonej. O wykreślenie ich z listy wnioskowało początkowo stowarzyszenie Kieleccy Patrioci.

Ich starania poparli także radni klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz Projektu Świętokrzyskie, którzy przygotowali projekt uchwały. - Armia Czerwona była okupantem Polski, a jej żołnierze nie zasługują na Honorowe Obywatelstwo Kielc. Nie jest godne, żeby czerwonoarmiści byli obok takich postaci jak św. Jan Paweł II, marszałek Józef Piłsudski, czy biskup Kazimierz Ryczan. Uchwała dotyczy 29 żołnierzy, choć pierwotnie rozmawialiśmy o 31, ponieważ dla dwóch z nich nie ma żadnych dokumentów, które potwierdzałyby nadania takiego obywatelstwa. Takie działanie jest niezbędne. Podobnie jak usuwamy pomniki i zmieniamy nazwy ulic, tak w tej sprawie również powinniśmy podjąć odpowiednie kroki – mówi Marcin Stępniewski, radny PiS.

Radni zgodnie poparli wniosek i zagłosowali jednogłośnie. Podkreślali, że nie ma żadnych innych dowodów, że te osoby otrzymały honorowe obywatelstwo z innych powodów niż faktu, że były czerwonoarmistami.

ZOSTAW KOMENTARZ