Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Coś dla miłośników lotnictwa

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Coś dla miłośników lotnictwa

Kielce / 11 października 2018 / Tekst
fot. Piotr Wójcik fot. Piotr Wójcik

Samoloty ultralekkie, dwuosobowe śmigłowce, szybowce, motoszybowce, wiatrakowce, paralotnie, motoparalotnie oraz drony - od 13 do 14 października w kieleckim ośrodku wystawienniczym trwać będą III Targi Lotnictwa Lekkiego i Paragiełda. To jedyne takie targi w Polsce i jedyna możliwość do zobaczenia sprzętu lotniczego z bliska.

W Kielcach pojawią się liderzy polskiego rynku lotniczego, między innymi: PLL LOT, Aeroklub Polski, Dolina Lotnicza czyli Krajowy Klaster Kluczowy i wiele znanych firm - producentów sprzętu lotniczego. W targach udział bierze ponad 50 firm z Polski, Włoch i Niemiec. Ekspozycja obejmuje 25 maszyn, takich jak samoloty: Pipistrel Virus,  Minifox, UL A22L2 i UL A32; śmigłowce: AK-1, Robinson R-44, Dynali H-3; Yoyo. Najliczniejszą grupą są wiatrakowce m.in.: - Xenon4, Magni Gyro, Cavalon, J-Ro, Taifun. Nie zabraknie szybowców i motoszybowców. Dzięki Aeroklubowi Polskiemu można będzie zobaczyć szybowiec akrobacyjny polskiej konstrukcji - S1 SWIFT, na którym latają piloci z całego świata. Dariusz Lewek, polski konstruktor zaprezentuje motoszybowiec własnej konstrukcji - Gekon.   

Ważnym wątkiem dwóch dni Targów Lotnictwa Lekkiego jest GLOBAL DRONE KONFERENCE, współtworzona przez 40 prelegentów z kraju i zagranicy - reprezentujących urzędy, organy ustawodawcze i firmy. To pierwsza tego typu konferencja, mówiąca o bezpieczeństwie latania dronami w przestrzeni publicznej w czasach, gdy stały się tak powszechne i właściwie każdy może je kupić i ich używać. 

Nie ma latania komunikacyjnego i doświadczonych pilotów bez lotnictwa lekkiego. Dlatego też, po raz pierwszy odbędzie się nietypowa Giełda Pracy dla pilotów. Większość obecnie latających po świecie kapitanów i oficerów LOT-u swoją przygodę rozpoczynała od przygody z lotnictwem lekkim. Takich doświadczonych pilotów można będzie spotkać podczas targów. Wezmą w nich także udział studenckie kluby lotnicze z Politechniki Warszawskiej, Wrocławskiej, Świętokrzyskiej, Śląskiej, Rzeszowskiej i Akademickiego Klubu Lotniczego.

Gośćmi III Targów Lotnictwa Lekkiego są znakomici polscy piloci m.in. Sebastian Kawa, najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii, lider światowego rankingu pilotów. W sezonie 2018 wywalczył trzy złote medale MŚ w różnych klasach, czego już prawdopodobnie nikt nie powtórzy! Można będzie spotkać Marcina Szamborskiego, pierwszego polskiego pilota, który śmigłowcem obleciał kulę ziemską. Kapitan Jerzy Makula, jeden z najbardziej znanych pilotów Dreamlinera, wielokrotny mistrz świata w akrobacjach szybowcowych będzie opowiadał o bezpieczeństwie w powietrzu i swoich doświadczeniach z dronami. Targi w Kielcach odwiedzą także inni znani piloci komunikacyjni związani z PLL LOT, konstruktorzy szybowców i motoszybowców.

Targom Lotnictwa Lekkiego i Paragiełdzie, dla miłośników lotni, motolotni oraz paralotni i motoparalotni, towarzyszą także Międzynarodowe Targi Modelarstwa Redukcyjnego, których hitem będzie 90 metrowy model kolejki oraz modele RC.

Tekst za: Urząd Miasta Kielce

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna