STARCOM MULTI (7)

Na antenie: Weekend z blondynką
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Coraz więcej zabiegów neurochirurgicznych w kieleckim szpitalu

Na antenie: Weekend z blondynką
Radio eM Kielce
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Coraz więcej zabiegów neurochirurgicznych w kieleckim szpitalu

11 stycznia 2017 / Tekst

Wzrasta liczba zabiegów neurochirurgicznych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. W minionym roku wykonano tu około 1450 operacji, czyli o dziesięć procent więcej niż w 2015 roku.  Sukcesywnie przesuwa się też górna granica wieku operowanych.   

W Klinice Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonywana jest cała paleta zabiegów neurochirurgicznych.  -  Przede wszystkim są to zabiegi w zakresie chirurgii kręgosłupa: zarówno górnych jak i dolnych jego odcinków. Wykonujemy także operacje guzów mózgu, krwotoków wewnątrzczaszkowych - leczonych operacjami otwartymi, czy wewnątrznaczyniowymi. Leczymy także między innymi pacjentów z urazami i wodogłowiem – wymienił doktor Jacek Gołębiowski – kierownik Kliniki.  

Neurochirurdzy z roku na rok operują coraz więcej osób.  – Jest to spowodowane głównie dwoma czynnikami. Po pierwsze, wydaje mi się, że  wzrasta zaufanie pacjentów do tego, co oferuje nasz odział. Ludzie przekonali się, że  neurochirurgia w Kielcach może spełnić  ich oczekiwania,  co do zakresu i jakości proponowanego leczenia.  Po drugie, nie da się ukryć, że mamy obecnie do czynienia ze społeczeństwem starzejącym się.  W związku z tym jest coraz więcej zwyrodnień zarówno kręgosłupa jak i  ogólnie całego układu kostno-szkieletowego – przyznał doktor.

Systematycznie przesuwa się też górna granica wieku operowanych.   Obecnie zabiegom poddawane są nawet osoby po osiemdziesiątym roku życia.  – Jeszcze kilkanaście lat temu, pod dużym znakiem zapytania stały operacje u osób po 70 roku życia, a w tej chwili, te cięższe, rozległe zabiegi dotyczą starszych osób, z bardzo zdegradowanym kręgosłupem. Pacjenci ci są przeważnie zdeterminowani, by wrócić do normalnego funkcjonowania. Operacje u 70 - 80- letnich chorych są obecnie dość częste. Pacjenci tacy całkiem dobrze to znoszą, a powikłania, których się boimy, zdarzają się bardzo rzadko. Jest to więc dla nich ogromna szansa – mówi doktor Gołębiowski.

Łącznie, przez Klinikę Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, w 2016 roku przeszło 1850 chorych. Zabiegi pilne realizowane są najpóźniej w ciągu ośmiu dni, natomiast czas oczekiwania na operacje planowane nie przekracza trzech tygodni. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna

STARCOM MULTI (7)