Na antenie: Tak wierzę
Katarzyna Bernat
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Coraz więcej zabiegów neurochirurgicznych w kieleckim szpitalu

Na antenie: Tak wierzę
Katarzyna Bernat
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Coraz więcej zabiegów neurochirurgicznych w kieleckim szpitalu

11 stycznia 2017 / Tekst

Wzrasta liczba zabiegów neurochirurgicznych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. W minionym roku wykonano tu około 1450 operacji, czyli o dziesięć procent więcej niż w 2015 roku.  Sukcesywnie przesuwa się też górna granica wieku operowanych.   

W Klinice Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonywana jest cała paleta zabiegów neurochirurgicznych.  -  Przede wszystkim są to zabiegi w zakresie chirurgii kręgosłupa: zarówno górnych jak i dolnych jego odcinków. Wykonujemy także operacje guzów mózgu, krwotoków wewnątrzczaszkowych - leczonych operacjami otwartymi, czy wewnątrznaczyniowymi. Leczymy także między innymi pacjentów z urazami i wodogłowiem – wymienił doktor Jacek Gołębiowski – kierownik Kliniki.  

Neurochirurdzy z roku na rok operują coraz więcej osób.  – Jest to spowodowane głównie dwoma czynnikami. Po pierwsze, wydaje mi się, że  wzrasta zaufanie pacjentów do tego, co oferuje nasz odział. Ludzie przekonali się, że  neurochirurgia w Kielcach może spełnić  ich oczekiwania,  co do zakresu i jakości proponowanego leczenia.  Po drugie, nie da się ukryć, że mamy obecnie do czynienia ze społeczeństwem starzejącym się.  W związku z tym jest coraz więcej zwyrodnień zarówno kręgosłupa jak i  ogólnie całego układu kostno-szkieletowego – przyznał doktor.

Systematycznie przesuwa się też górna granica wieku operowanych.   Obecnie zabiegom poddawane są nawet osoby po osiemdziesiątym roku życia.  – Jeszcze kilkanaście lat temu, pod dużym znakiem zapytania stały operacje u osób po 70 roku życia, a w tej chwili, te cięższe, rozległe zabiegi dotyczą starszych osób, z bardzo zdegradowanym kręgosłupem. Pacjenci ci są przeważnie zdeterminowani, by wrócić do normalnego funkcjonowania. Operacje u 70 - 80- letnich chorych są obecnie dość częste. Pacjenci tacy całkiem dobrze to znoszą, a powikłania, których się boimy, zdarzają się bardzo rzadko. Jest to więc dla nich ogromna szansa – mówi doktor Gołębiowski.

Łącznie, przez Klinikę Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, w 2016 roku przeszło 1850 chorych. Zabiegi pilne realizowane są najpóźniej w ciągu ośmiu dni, natomiast czas oczekiwania na operacje planowane nie przekracza trzech tygodni. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay