Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

MIASTO

Co z wotum zaufania dla Bogdana Wenty? Jutro decyzja radnych

środa, 15 lipca 2020 12:17 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Czy podczas jutrzejszej sesji Rady Miasta prezydent Kielc Bogdan Wenta uzyska wotum zaufania? Wszystko wskazuje na to, że nie i włodarz miasta otrzyma drugą żółtą kartkę od kieleckich radnych. Wówczas realną kwestią stanie się referendum dotyczące odwołania urzędującego prezydenta.

Przypomnijmy, że pierwszy sprzeciw wobec polityki Bogdana Wenty radni wyrazili podczas poprzedniego głosowania nad udzieleniem wotum zaufania. Wówczas przeciwko, w 25-osobowej Radzie Miasta, głosowało 15 z nich.

Jak będzie tym razem? Okaże się już podczas najbliższej sesji absolutoryjnej, która zaplanowana jest na czwartek. Jak mówi Jarosław Karyś, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości, największego w całej Radzie Miasta, ostateczna decyzja zostanie podjęta jutro.

– Rozmawiamy na ten temat między sobą i z mieszkańcami. Nie widzimy argumentów, które dałyby podstawę do głosowania za wotum zaufania. Jutro jednak jest sesja, wysłuchamy głosu kielczan i wówczas podejmiemy ostateczną decyzję – mówi Karyś. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w czwartek cały klub PiS będzie przeciwko udzieleniu wotum zaufania  Bogdanowi Wencie.

Prawdopodobnie tak również zagłosuje klub Bezpartyjnych i Niezależnych. – Chcemy wysłuchać najpierw debaty, ale skłaniamy się do głosowania przeciwko udzieleniu wotum zaufania. Prezydent nie wziął sobie do serca naszych uwag. Nie widzimy dużych zmian, a polityka kadrowa pozostawia dużo do życzenia. Brak tam transparentności, a demografia dalej jest w złym stanie – tłumaczy Kamil Suchański.

Taki rozkład głosów daje większość radnym, którzy są za przyznaniem prezydentowi „żółtej kartki”. Z pewnością za udzieleniem wotum zaufania będzie „prezydencki” klub Projekt Wspólne Kielce i klub Koalicji Obywatelskiej.

– W naszym klubie nie będzie dyscypliny. Jest kilka elementów, które działają na plus Bogdana Wenty, choć nie był to łatwy dla niego rok: wpadek wizerunkowych, nietrafionych decyzji kadrowych i słabo zakreślonej wizji rozwoju miasta. Potrafimy jednak dostrzec pozytywne strony, jak chociażby zmiany w komunikacji publicznej – mówi Agata Wojda z Koalicji Obywatelskiej.

W przypadku braku wotum zaufania dla prezydenta Wenty, radni zyskają możliwość zwołania referendum o jego odwołanie. Początek czwartkowej sesji o godzinie 9.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO