Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Co dalej z Obicami? Pięć firm oglądało tereny

poniedziałek, 07 października 2019 12:33 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Tylko w tym roku teren w Obicach oglądało pięciu zagranicznych inwestorów. Jednak minie jeszcze trochę czasu, zanim dojdzie do konkretnych rozmów.

Koncepcja utworzenia strefy inwestycyjnej w Obicach była wiodącym tematem świętokrzyskiego Forum Ekonomicznego organizowanego przez "Echo Dnia". W spotkaniu uczestniczyli: przedsiębiorcy, samorządowcy i politycy z naszego regionu.

Władze Kielc dysponują gruntami o wielkości 550 hektarów, co powoduje, że może być to jedna z największych stref inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jednak żeby tak się stało, trzeba najpierw uregulować kwestie własnościowe.

– Jeśli chcemy zmienić cel budowy z lotniska na strefę inwestycyjną, musimy zawiadomić byłych właścicieli o możliwości zwrotu działek. Oni o te zwroty mogą występować. Potrzebujemy pomocy na poziomie centralnym, żeby te postępowania zwrotowe odbyły się na stopie zadośćuczynienia i co najważniejsze, w krótkim czasie. Inaczej ten teren będzie bezużyteczny i będzie można tam wybudować jedynie lotnisko – tłumaczył Filip Pietrzyk z kieleckiego ratusza.

Bartłomiej Orzeł, doradca premiera Mateusza Morawieckiego, podkreślił, że rząd będzie wspierał działania na rzecz przekształcenia trenów w Obicach.

– Pan premier wie o nich. Z całą pewnością przekształcenie tego obszaru będzie miało wsparcie rządu Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Bartłomiej Orzeł.

O tym, że potencjał Obic jest ogromny mówił Marcin Perz, prezes specjalnej strefy ekonomicznej Starachowice. Tylko w ostatnich miesiącach tereny były prezentowane już pięciu zagranicznym inwestorom.

– Niecałe dwa miesiące temu, wraz z przedstawicielami miasta, obejrzał je inwestor z Chin, z branży motoryzacyjnej.  Chińczycy produkują między innymi silniki do samochodów elektrycznych. Inwestycja jest warta trzy miliardy złotych – mówił Marcin Perz.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO