Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Centrum Komunikacji Medialnej UJK oficjalnie otwarte

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Centrum Komunikacji Medialnej UJK oficjalnie otwarte

Kielce / 09 października 2019 / Tekst
fot. B. Piwoński fot. B. Piwoński

Po raz pierwszy w 50-letniej historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Wydział Humanistyczny będzie mieścił się w jednym budynku. To Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej. Na 6 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni znajdą się nie tylko sale wykładowe i aule, ale i studio radiowe oraz telewizyjne. Budynek CKMiIN został dziś oficjalnie otwarty.

Do nowego budynku wprowadzi się Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa oraz Instytut Historii. Dotychczas pierwsza z jednostek miała do dyspozycji zaledwie kilka sal w Centrum Języków Obcych, a dwie kolejne – na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym.

– W roku 50-lecia naszej uczelni udało się doprowadzić do tego, że Wydział Humanistyczny, będący jednym z trzech najstarszych na UJK, wreszcie doczekał się swojej docelowej siedziby. Przyszłe kadry dziennikarskie będą się w niej uczyć w warunkach zbliżonych, a niekiedy nawet przewyższających te, które działają w profesjonalnych redakcjach – powiedział prof. Jacek Semaniak, rektor UJK.

– Dla nas to miejsce jest ważne chociażby z uwagi na to, że znajdzie się tu studio telewizyjne, którego wcześniej nie mieliśmy i nowe studio radiowe, do którego przeprowadzi się działające już od kilku lat Radio Fraszka. Być może w przyszłości pojawi się też telewizja uniwersytecka – komentował dr Tomasz Chrząstek, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Innowacji (od 1 listopada Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej – przyp. red.).

W uroczystości otwarcia nowego budynku wziął udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Sebastian Skuza. W rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że o prestiżu uczelni świadczą efekty jej pracy. – W tym miejscu potwierdza się to, że nie tylko uczelnie duże, w wielkich metropoliach, ale i te o znaczeniu regionalnym, otrzymują rządowe wsparcie. W przeprowadzeniu tej inwestycji niezwykle ważna była też rola miejscowych parlamentarzystów – powiedział wiceminister.

Ministerialny wkład w finansowanie wartej 32 mln zł inwestycji sięgnął 21 mln zł. Do uczelni trafią jednak kolejne pieniądze. Podczas uroczystości Poseł Michał Cieślak wręczył rektorowi czek na ponad 2,4 mln zł dla Collegium Medicum.

ZOSTAW KOMENTARZ