Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Bogdan Wenta znów bez wotum zaufania. Będzie referendum?

czwartek, 16 lipca 2020 16:09 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Kieleccy radni nie udzielili wotum zaufania prezydentowi Bogdanowi Wencie. Oznacza to drugą „żółtą kartkę” dla włodarza miasta i możliwość zwołania referendum w sprawie jego odwołania.

W 25-osobowej Radzie Miasta za udzieleniem wotum głosowało 8 radnych, a 15 przeciw było z nich. Dwóch radnych się wstrzymało.

– Przepraszam wszystkich kielczan, których zachęcałem do głosowania na prezydenta Bogdana Wentę. Daliśmy się wciągnąć w mistyfikację. Popełniliśmy błąd, ale wspólnie możemy go naprawić. Z przerażeniem stwierdziłem, że problemy, o których mówiłem rok temu jeszcze bardziej się pogłębiły. Nie wyciągnąć ani jednego wniosku i nie wyeliminować złych praktyk to jedna z miar porażki tej prezydentury. Wyczerpał pan nasz limit wyrozumiałości, dlatego zagłosuję przeciwko udzieleniu wotum zaufania – mówił przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański.

– Dziś mamy kwintesencję tego, że to polityka jest głównym elementem w Radzie Miasta. Najważniejszy był jednak głos mieszkańców. Dostało się prezydentowi, ale także radnym. Niech każdy pomyśli, czy w tych słowach nie ma trochę racji. Nie powinniśmy się odnosić do obecnej polityki, ale chciałabym się skupić na tym, co wydarzyło się w Kielcach w 2019 roku. Słaba była polityka kadrowa. Na plus trzeba ocenić zmiany w komunikacji miejskiej i reorganizację Rady Miasta. Zniknęła jednak promocja – tłumaczyła Agata Wojda z Koalicji Obywatelskiej.

– Jesteśmy po to, żeby ocenić pracę prezydenta w ostatnim roku. To nie jest łatwe zadania. Niewiele znajduję powodów do zmiany zdania w stosunku do  zeszłego roku. Pan prezydent wie więcej, rozumie więcej, ale nie możemy czekać na dalszą naukę Bogdana Wenty. Trudno mi wskazać elementy pozytywne. Od prezydenta oczekuję oceny dobrej lub bardzo dobrej i tego nie widzę – wyjaśniał z kolei Jarosław Karyś, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości.

– Z zaskoczeniem słuchałam argumentów przeciwko prezydentowi, bo słyszałam je już w poprzednim roku. Mieszkańcy uwierzyli i zaakceptowali program Bogdana Wenty rozpisany na pięć lat. Dziś dyskutujemy o pierwszym pełnym roku sprawowania władzy przez prezydenta, który dostał olbrzymi mandat od kielczan i małymi krokami idzie do przodu. Będziemy wspierać Bogdana Wentę, bo jego sukces to sukces nas wszystkich – mówiła Anna Kibortt z klubu Projekt Wspólne Kielce.

Na problemy związane ze sportem zwróciła uwagę wiceminister Anna Krupka. Mówiła o trudnej sytuacji Korony Kielce, PGE Kielce oraz o działaniach na rzecz młodzieży, których jej zdaniem nie widać.

Po dwóch tygodniach od decyzji radnych będą oni mogli zdecydować o tym, czy w Kielcach odbędzie się referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO