Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Bezdomni przy wigilijnym stole

czwartek, 24 grudnia 2015 13:03 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się Wigilia dla ponad 500 bezdomnych, ubogich i samotnych osób. Uroczystościom przewodniczyli kieleccy biskupi Jan Piotrowski i Marian Florczyk.

Wigilia jest dniem szczególnym, w którym dla nikogo nie może zabraknąć miejsca przy stole, w którym nikt nie powinien pozostać samotny. Z takiego założenia wyszli organizatorzy wigilijnego spotkania dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych, które już po raz kolejny odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. - Nie ma innej takiej Wigilii jak ta, która odbywa się tutaj. Ma ona miejsce w dniu Wigilii Bożego Narodzenia i jest radością dla osób, których nie łączy stół rodzinny, które z różnych powodów są samotne - mówił w trakcie błogosławieństwa biskup Jan Piotrowski.

- Pierwsze takie spotkania odbywały się na dworcu kolejowym. Nie było to zbyt godne miejsce. Dlatego postanowiliśmy, żeby zrobić to tak, by ci ludzie zasiedli przy stole, tak jak w domu rodzinnym. Chcemy z nimi być i ofiarować im godne miejsce, dobre słowo. Uszanować tradycję i wydarzenie narodzenia Chrystusa - podkreślał biskup Marian Florczyk.

Ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas diecezji kieleckiej zaznaczał, że to spotkanie może być dla ludzi również namiastką domu, którego na co dzień nie mają. - Wojewódzki Dom Kultury ma w nazwie słowo "dom". Mamy tu stół, opłatek, kolędy, wigilijne potrawy... Tak jak w prawdziwym domu. Pewnie nie jest to to samo, ale na ile możemy, budujemy takie poczucie.

Goście byli wzruszeni okazaną im pomocą. Mówili, że są zaskoczeni tym, że na spotkanie przyszło tak dużo potrzebujących. Uczestnicy spotkania otrzymali również paczki żywnościowe przygotowane z artykułów pochodzących z przedświątecznej zbiórki. Wigilię dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych zorganizował Caritas Diecezji Kieleckiej we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Kielcach.

 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO