Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Będzie reforma

Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Będzie reforma

Kielce / 09 stycznia 2017 / Tekst
fot. www.prezydent.pl - oficjalna strona internetowa Prezydenta RP fot. www.prezydent.pl - oficjalna strona internetowa Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy edukacyjne. Reforma zakłada między innymi likwidację gimnazjów, przywrócenie 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Szykują się więc zmiany zarówno strukturalne, jak i personalne. 

- Czeka nas wiele pracy – przyznał Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc, odpowiedzialny między innymi za oświatę. Najwięcej problemów z pewnością przysporzą zmiany personalne. – Chodzi o nauczycieli.  Z chwilą rozpoczęcia procesu wygaszania gimnazjów, nauczyciele tych placówek będą mieli coraz mniej godzin. I tu należy szukać takich rozwiązań, by uzupełnić im tę lukę – uzupełnił wiceprezydent.

Póki co zaproponowano kilka rozwiązań.  – Jedną z propozycji jest to, aby nauczyciel z gimnazjum przez pewien okres pracował w dwóch szkołach: w gimnazjum i szkole podstawowej. W jednej będzie mu ubywać godzin, a w drugiej przybywać. Niewykluczone, że taka zmiana może być wprowadzona na stałe, czyli nauczyciel miałby połowę godzin w jednej szkole, a pozostałe w innej – wymienił Andrzej Sygut. Jest także trzeci wariant – którego nauczyciele obawiają się najbardziej – który zakłada przejściowe ograniczenie etatu.

Zmiany szykują się także na dyrektorskich stanowiskach. W Kielcach w tym roku swoją kadencję kończy kilkudziesięciu dyrektorów placówek. W związku z tym władze miasta planują ogłosić konkursy. Początkowo była mowa o 48 placówkach. Jednak po podpisaniu ustawy przez prezydenta Dudę będzie ich więcej. – Konkursy będą musiały być ogłoszone również w przypadku wcielania wygaszanych gimnazjów w struktury szkół podstawowych – wyjaśnił wiceprezydent.

Konkursy tradycyjnie odbędą się na przełomie maja i czerwca, czyli na kilka miesięcy przed wejściem w życie reformy edukacji.

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna