Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Będą badać na miejscu. W szpitalu na Prostej chcą otworzyć pracownię rezonansu magnetycznego dla noworodków

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI KIELCE

Będą badać na miejscu. W szpitalu na Prostej chcą otworzyć pracownię rezonansu magnetycznego dla noworodków

02 maja 2018 / Tekst

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach planuje otworzyć pracownię rezonansu magnetycznego dla noworodków i małych dzieci. - Do tej pory naszych małych pacjentów musieliśmy wysyłać na takie badanie poza województwo - powiedział dr inż. Rafał Szpak, dyrektor lecznicy.

Choć póki co inwestycja  jest na etapie planowania, to pierwsze i najważniejsze kroki w tej sprawie już zostały poczynione. - Otwarcie pracowni to nasz cel na najbliższy rok - powiedział szef Centrum Matki i Noworodka.

Jak się okazuje, rezonans magnetyczny dla małych dzieci jest bardzo potrzebny, bo coraz częściej wykorzystuje się go w diagnostyce.  Tymczasem w województwie świętokrzyskim na takie badanie bardzo trudno się dostać. - Szczególnie trudno jest wykonać takie badanie noworodkom czy małym dzieciom. Największe trudności sprawia znieczulenie takiego maleństwa. Do tej pory musieliśmy więc nasze dzieci wysyłać poza region, a to było zarówno dla nich, jak i ich rodziców uciążliwe. Liczymy więc, że taka pracownia w naszym szpitalu nie tylko ułatwi dostęp do tego typu badania, ale też skróci kolejki - tłumaczy dr inż. Rafał Szpak.

Koszt  tej inwestycji to około 4-  5 milionów złotych. - Jest to bardzo duża suma. Chcemy bowiem, żeby był to profesjonalny sprzęt, który będzie posiadał między innymi oprogramowanie do redukcji artefaktów ruchowych  klatki piersiowej mamy dziecka.  Umożliwi to badanie na zasadzie "brzuszek do brzuszka".  Noworodek będzie mógł  podczas badania leżeć na brzuchu mamy - tłumaczy szef szpitala.

Póki co nie wiadomo jednak kiedy  dokładnie taka pracownia powstanie.

Warto dodać, że w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach w ostatnim czasie uruchomiono  trzy dodatkowe stanowiska intensywnej terapii. - Udało nam się tego dokonać dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia, które w zasadzie w całości sfinansowało sprzęt, a więc: nowoczesne respiratory, inkubatory, aparaty, kardiomonitory,  czy pompy infuzyjne. Wszystko to oczywiście według najnowszych standardów - podsumował Rafał Szpak.

Szpital przy ulicy Prostej to lecznica o trzecim stopniu referencyjności. Obok ciąż, które przebiegają prawidłowo, prowadzone są tu ciąże powikłane i ratowane są noworodki, które przychodzą na świat w ciężkim stanie.

ZOSTAW KOMENTARZ