Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Bądź bezpieczny i widoczny!

piątek, 18 września 2020 12:55 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Kieleccy policjanci, w ramach dni bezpieczeństwa ruchu drogowego,  zorganizowali dziś akcję edukacyjną. Mundurowi rozdawali odblaski i informowali o zagrożeniach, z jakimi możemy się spotkać jako uczestnicy ruchu drogowego. Akcje odbyła się przed galerią handlową Korona, przy ulicy Warszawskiej.

Nie jest to przypadkowe miejsce, ponieważ występuje tam duże natężenie ruchu, znajduje się wiele przejść dla pieszych a także ścieżki rowerowe.

- Chcemy rozmawiać zarówno z pieszymi, rowerzystami jak i kierowcami. Chodzi o to, by dbać o własne bezpieczeństwo, ponieważ to nasza odpowiedzialność. Pamiętajmy, że coraz wcześniej zapada zmierzch, a widoczny pieszy to bezpieczny pieszy – zaznaczył komisarz Mariusz Bednarski, z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

A dane wskazują, że wciąż jest co poprawiać w kwestii bezpieczeństwa na drogach. Od początku roku, na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do ponad 550 wypadków, a 57 osób straciło życie.

- Porównując te statystyki z rokiem poprzednim okazuje się, że na szczęście mamy tendencję spadkową. W analogicznym okresie 2019 roku na naszych drogach zginęło prawie 40 osób więcej – wyliczał policjant.

Jako najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych, mundurowi wskazują nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie a także niezachowanie należytej ostrożności w okolicach przejść dla pieszych. Policjanci przypomnieli też pieszym o obowiązku zatrzymania i rozejrzenia się przed „zebrą”. O możliwych skutkach nieostrożności mówili ratownicy.

- W przypadku lekkiego uderzenia, może skończyć się na siniakach i strachu. Ale pamiętajmy, że niestety dochodzi i do śmierci. A pieszego na drodze nie chroni nic i nie ma on żadnych szans w zderzeniu z samochodem – mówił sierż. szt. Rafał Maziejuk z Zespołu Medycznego Oddziału Prewencji w Kielcach.

Warto przypomnieć sobie również zasady zachowania się w przypadku wypadku.

- Najpierw pomyślmy o swoim bezpieczeństwie, sprawdźmy czy możemy spokojnie podejść do poszkodowanego. Wezwijmy na miejsce służby ratunkowe, poinformujmy o wszystkich szczegółach – apelował Rafał Maziejuk.

O tym, że policyjne akcje edukacyjne znacząco wpływają na bezpieczeństwo na świętokrzyskich drogach mówił Michał Piechota, inspektor do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego WORD w Kielcach.

- Wszyscy, zwłaszcza niedoświadczeni kierowcy, muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Takie wydarzenia przypominają nam, jak istotne jest noszenie odblasków i że może ono uratować nam życie – stwierdził.

policja

policja1

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO