Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Archiwa Państwowe świętują stulecie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Archiwa Państwowe świętują stulecie

Kielce / 07 lutego 2019 / Tekst

Dokładnie sto lat temu naczelnik państwa Józef Piłsudski  podpisał „Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaljami”. To rocznica niezwykle ważna również dla Archiwum Państwowego w Kielcach.

Dekret bowiem powołał do życia nie tylko centralny Wydział Archiwów Państwowych w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, ale również wchodzące w jego skład archiwa w poszczególnych miasta. Wśród nich znalazły się także Kielce. – Dokument zabezpieczał wszystkie archiwalia na terenie II Rzeczypospolitej i sankcjonował nadzór oraz opiekę nad nimi . Wraz z tym dekretem zaistniała sieć archiwów państwowych. Archiwum w Kielcach rozpoczęło swoją działalność już w latach 1920-1921, ale wiemy, że od 1923 roku rozpoczęto zabezpieczenia akt z siedmiu powiatów guberni kieleckiej. Tak wyglądały początki tej instytucji w naszym mieście.  – mówi Agnieszka Szczerba, kierownik Oddziału Ewidencji, Opracowania i Zabezpieczania Zasobu Archiwalnego w Archiwum Państwowym w Kielcach.

Działalność archiwalna na kielecczyźnie nie zaczęła się jednak po I wojnie światowej. – W naszym regionie przy władzach administracji ogólnej i sądowej działały archiwa. Po dekrecie naczelnika Józefa Piłsudskiego, rozproszone instytucje zostały połączone w archiwum, którego siedziba znajdowała się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Zajmowało około 150 metrów kwadratowych powierzchni i mieściło się w czterech pokojach. Miało jednoosobową obsadę w osobie Zenona Żurakowskiego, pierwszego kierownika jednostki. Tuż po I wojnie światowej działalność archiwum sprowadzała się do bardzo prostych czynności archiwalnych, takich jak porządkowanie i przeprowadzanie sporadycznych kwerend – przypomina Agnieszka Szczerba.

W ciągu wielu lat funkcjonowania Archiwum Państwowe w Kielcach przeżywało szczególne wydarzenia. W 1939 roku zostało ono podporządkowane pod zarząd Generalnej Dyrekcji Archiwów przy Rządzie Generalnego Gubernatora. Władze niemieckie, na początku 1942 roku wywiozły z Kielc około dwóch ton akt do archiwum w Katowicach, a na początku 1944 roku około 800 kilogramów dokumentów na teren III Rzeszy. Zdecydowana większość dokumentów powróciła do Kielc w 1946 roku. Po II wojnie światowej z powodu braku miejsca do przechowywania archiwaliów ich część znajdowała się w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. – Nową siedzibę Archiwum Państwowe otrzymało w 1951 roku, kiedy to władze wojewódzkie przekazały instytucji do odbudowy zniszczony w 70 proc. budynek po byłej synagodze. Obiekt ten Archiwum zajmowało od 1955 roku. Wówczas funkcję dyrektora pełnił Stanisław Steczeń. Ten okres był etapem ogromnego rozwoju jednostki. Dzięki posiadanej w tym czasie powierzchni możliwe stało się przejmowanie do zasobu archiwaliów w znacznie większych ilościach – tłumaczy kierownik Oddziału Ewidencji, Opracowania i Zabezpieczania Zasobu Archiwalnego w Archiwum Państwowym w Kielcach.

W 2010 roku Archiwum Państwowe w Kielcach przeniosło się do budynku przy ulicy Kusocińskiego 57.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna