Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

MIASTO

Ambitne plany UJK

piątek, 15 maja 2015 15:05 / Autor: Maciej Urban
Maciej Urban
– W ciągu kilku lat zbudowaliśmy połowę uniwersytetu na nowo – chwali się profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zrobione zostało już bardzo dużo, ale uczelnia nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne inwestycje.

Do tych największych zalicza się wybudowanie Centrum Języków Obcych, powstanie nowej biblioteki, hali sportowej, czy placówki lekarskiej. – Zakończyliśmy rozbudowę Centrum Rehabilitacji i Sportu. Trwają jeszcze ostatnie prace związane z wyposażeniem budynku w strukturze wydziału nauk o zdrowiu. Wszystko zakończone zostanie jeszcze w czerwcu. Od nowego roku akademickiego ruszy wychowanie fizyczne, prawo, kosmetologia, czy kierunek lekarski – mówi Semaniak.

Władze uczelni na tym nie poprzestają i przymierzają się do wykorzystania kolejnej transzy pieniędzy unijnych. Rektor UJK zapowiada, że następna w kolejce jest rozbiórka starego budynku politologii i wybudowanie w to miejsce Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu. – Mamy nadzieję, że ten wydział stanie się bardzo ważnym ponadregionalnym ośrodkiem kształcenia kadr samorządowych, jak również miejscem podnoszenia poziomu wiedzy i badań związanych z tematyką regionalizmów – dodaje rektor uczelni.

W odległych planach jest skomunikowanie ze sobą drogą publiczną wydziału matematyczno-przyrodniczego z wydziałem humanistycznym. Wzdłuż trasy miałoby powstać Centrum Wzornictwa i Sztuki, czyli siedziba Instytutu Sztuk Pięknych i Edukacji Muzycznej.

Znacznie bliżej jednak jest do doprowadzenia do porządku placówek znajdujących się poza kampusem UJK. Chodzi tu o budynek przy ul. Krakowskiej, starą siedzibę wydziału nauk o zdrowiu, czy obecny rektorat. – Jesteśmy po wstępnych ustaleniach. Chcemy wykorzystać projekty na termomodernizację obiektów powiązane z pracami remontowymi wewnątrz – informuje Semaniak.

Uczelnia zamierza pozyskać fundusze także na doposażenie bazy laboratoryjnej wydziału matematyczno-przyrodniczego oraz nauk o zdrowiu.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO