Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Alumni zakończyli rok akademicki

Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Alumni zakończyli rok akademicki

Kielce / 30 czerwca 2018 / Tekst

W sobotę w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego. Podczas mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego, alumni podziękowali za kolejny rok pracy. W czasie liturgii poświęcono także odnowione wnętrze Kościoła Świętej Trójcy, w którym w ostatnim czasie poddano renowacji posadzkę oraz pomalowano ściany.

-Wraz z Maryją Matką Jezusa chcemy wyśpiewać pełną wdzięczności pieśń Magnificat, za wielkie rzeczy, które nam Pan uczynił w tym mijającym roku akademickim. W tym czasie tak wiele się wydarzyło, ciężko jest wymienić wszystkie osiągnięcia natury intelektualnej i duszpasterskiej. Wśród nich przeprowadzone wykłady, seminaria, konferencje naukowe, sympozja, napisane prace magisterskie, zdobyte tytuły naukowe i wiele innych – powiedział podczas homilii biskup Jan Piotrowski. Biskup Kielecki podziękował również Bogu, za to co jest nieuchwytne dla oczu czyli pracę duchową i wewnętrzne zmagania w kapłańskich duszach.

Biskup przypomniał także do jakiej posługi przygotowywani są alumni – Kształtowanie alumnów zmierza ku temu , aby na wzór Jezusa Chrystusa, Nauczyciela, Kapłana i Pasterza sposobili się na prawdziwych pasterzy. Aby objawione Słowo Boże coraz lepiej rozumieli, pogłębiali i wyrażali je pięknym językiem i obyczajami – powiedział hierarcha.

 Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Paweł Tambor podkreślił, że wakacje, które dziś rozpoczynają alumni są swoistym czasem sprawdzenia owoców pracy seminaryjnej, w wymiarze ludzkim i duszpasterskim. –Schematycznie można powiedzieć, że wakacje alumna podzielone są na trzy etapy. Jeden dla siebie, jeden dla swojej parafii i jeden dla diecezji . Wtedy też odbywają dyżury w seminarium i praktyki duszpasterskie np. w ośrodkach dla niepełnosprawnych. To jest czas, kiedy mogą się przyjrzeć swojemu powołaniu  i sprawdzić w praktyce to, czego doświadczają tutaj w seminarium w czasie roku akademickiego- wyjaśnił kapłan.

W roku akademickim 2017/2018 do posługi kapłańskiej przygotowywało się 61 alumnów, w tym ośmiu na pierwszym roku. Sobotnia uroczystość była 290 zakończeniem roku w murach najstarszej kieleckiej uczelni.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna