Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Uratuj komuś życie!

wtorek, 08 kwietnia 2014 11:23 / Autor: Małgorzata Cioroch
Małgorzata Cioroch

Jutro w Kielcach rozpoczyna się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.„Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie”.

Zwrot podatków

Rejestracja rozpocznie się 9 kwietnia w godzinach od 11 do 18 w budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego, przy ulicy Świętokrzyskiej. 10 kwietnia będzie można zarejestrować się w budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu przy alei IX Wieków.  Przyjść może każda osoba w wieku od  18 do 55 lat. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dowód tożsamości z numerem PESEL.
W poprzedniej edycji projektu organizowanej na UJK zarejestrowało się 200 osób. Miejmy nadzieję, że w tym roku ta liczba będzie wyższa - zaznacza Radosław Grabosz, ambasador Fundacji DKMS Polska, organizator akcji. Niestety na tle innych krajów Polska wypada dość blado pod względem ilości osób chcących być dawcą. Wynika to najczęściej z naszej niewiedzy. Nadal pokutuje myśl, że oddawanie szpiku jest bolesne. Nic bardziej mylnego. - W 80 procentach oddawanie szpiku kostnego  polega na oddaniu komórek macierzystych z krwi obwodowej, czyli na tej samej zasadzie co oddawanie krwi – podkreśla Grabosz.
Warto jednak pamiętać, że zostanie potencjalnym dawcą to bardzo ważna decyzja – Jeżeli zadzwoni telefon z Fundacji i ktoś odmówi, to mówi się liczyć z tym, że pacjent, który miał przyjąć szpik od dawny niestety będzie musiał na to czekać. Zdarza się, że drugiej szansy chora osoba już nie dostaje – dodaje Radosław Grabosz.
Fundacja DKMS działa od 21 lat. Obecnie w swojej bazie ma 3,5 mln potencjalnych dawców na całym świecie. .

Nowy numer!
27/2020 27/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ