Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Już jutro ruszają bezpłatne badania profilaktyczne nerek dla mieszkańców Kielc

wtorek, 30 czerwca 2020 12:59 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Już jutro, 1 lipca, kieleckie Stowarzyszenie Sport CK we współpracy z Fundacją Dobro jest w Nas rozpoczyna realizację projektu bezpłatnych badań profilaktycznych dla tysiąca mieszkańców Kielc. Celem akcji jest wczesne zdiagnozowanie przewlekłej choroby nerek.

Projekt jest zadaniem wyłonionym w VI edycji Budżetu Obywatelskiego. Badania będą realizowane w okresie od lipca do października 2020 r. we współpracy z Centralnym Laboratorium Analityki Medycznej przy ul. Dalekiej 5 w Kielcach.

- Do diagnostyki upoważniał będzie specjalnie przygotowany na potrzeby akcji voucher. Limit miejsc jest ograniczony. Warto więc się pospieszyć i zagwarantować sobie miejsce. Informacji o terminach, dostępności miejsc, udziela Centralne Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, nr tel. 41 369-21-35, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 16 – mówi Marek Malarz, wiceprezes Stowarzyszenia Sport CK.

Ponadto, w ramach zadania, Stowarzyszenie Sport CK zorganizuje trzy spotkania edukacyjne. Odbędą się one w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego przy ulicy  Jagiellońskiej 109 A. W trakcie spotkań edukacyjnych stowarzyszenie skorzysta z wiedzy, m.in: dr n. med. Jacka Bickiego – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transplantologii, chirurga transplantologa, zastępcy kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach oraz dr n. med. spec. nefrologa, chorób wewnętrznych Pawła Wróbla.

- O ile nic nie stanie na przeszkodzie spotkania odbędą się we wrześniu i październiku br. – informuje Marek Malarz.

Przewlekła choroba nerek to utrzymująca się ponad 3 miesiące nieprawidłowość budowy lub czynności nerki mająca znaczenie dla zdrowia. Szacuje się że dotyka ona nawet 600 milionów ludzi na całym świecie, w tym około 5 mln w Polsce. Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce kilka milionów osób w ogóle nie wie, że cierpi na to schorzenie. Można uznać, że jest to choroba cywilizacyjna. W początkowej, ale nawet i w zaawansowanej fazie rozwoju choroby, może ona nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W efekcie, blisko 90 proc. osób chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Zbyt późne wykrycie i zbyt późne podjęcie leczenia  grożą bardzo dotkliwymi konsekwencjami, wśród których są nie tylko uciążliwe dializy, lecz także potrzeba przeszczepu nerki i przedwczesna śmierć.

Nefrolodzy zwracają uwagę, że każdy człowiek, raz w roku, powinien wykonać badanie sodu, potasu mocznika i kreatyniny i, że osoby z grup ryzyka, czyli m.in. nadciśnieniowcy i cukrzycy, u których często występują choroby nerek, powinny być pod stałą kontrolą poradni nefrologicznej - 30 procent dializowanych to chorzy z cukrzycą, a 20 procent pacjentów poddawanych dializom ma nadciśnienie.

Poniżej voucher do pobrania.

 

badaniaaa.jpga 20 procent pacjentów poddawanych dializom ma nadciśnienie. Poniżej voucher do pobrania.

 

Nowy numer!
27/2020 27/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ