Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Budowa dworca PKS dobiega końca

wtorek, 02 czerwca 2020 14:13 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Budowa kieleckiego Centrum Komunikacyjnego jest w ostatniej fazie. Obecnie trwają prace wykończeniowe na poszczególnych obiektach.

Montowane są elementy dekoracyjne na zadaszeniach wszystkich poziomów dworca. Trwa też montaż podłóg i małej architektury wewnątrz oraz na placu dworcowym. Wykańczane są kasy oraz pomieszczenia techniczne  budynku. – W budynku zostało zastosowanie częściowo zasilanie z fotowoltaiki. Wszystkie materiały są energooszczędne, sama elewacja jest nie tylko unikatowa ale też praktyczna ponieważ wspomaga energetyczność budynku. Możemy ją zaciemniać i ograniczać ogrzewanie pomieszczenia w lecie, natomiast w zimie doświetlać i korzystać z każdego promienia słonecznego – tłumaczy Grzegorz Tomporowski, kierownik budowy. – Dużo urządzeń będzie wieszanych w ostatniej chwili, żeby nie uległy zniszczeniu. Zostawiliśmy również kilka elementów na pamiątkę po starym dworcu, mowa tu o kawałku wykładziny, oryginalnej ścianie, słupie oraz ławce, która zostanie odrestaurowana – dodaje kierownik budowy.

Na budowie pracuje każdego dnia średnio ponad sto osób. Do tej pory do inwestycji zaangażowano ponad 180 podwykonawców.

Modernizacja Centrum Komunikacyjnego rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. Inwestorem jest Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach. Zrewitalizowany dworzec będzie węzłem przesiadkowym dla komunikacji autobusowej miejskiej, podmiejskiej i samochodowej. Powstanie w tym miejscu także centrum spotkań i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych.  Wartość inwestycji wynosi 69 mln zł brutto.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO