Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Koniec z awariami ogrzewania północnych osiedli Kielc. Kończy się duża inwestycja

wtorek, 19 maja 2020 22:02 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

W ciągu roku, zamiast planowanych dwóch, zostanie wykonana nowa magistrala ciepłownicza zasilająca kieleckie osiedla Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze. W związku z inwestycją w ostatnim tygodniu sierpnia wystąpi przerwa w dostawach ciepłej wody. To ostatnie w tym rejonie miasta niedogodności związane z ciepłociągiem – zapewniali podczas konferencji prasowej przedstawiciele władz miasta. 

reporterm

Przebudowę prawie kilometrowej magistrali ciepłowniczej wzdłuż ul. bpa Jaworskiego, od Warszawskiej do Jana Nowaka Jeziorańskiego, spółka ciepłownicza zapowiedziała na początku 2019 roku – po awarii, w czasie której nie miało ogrzewania niespełna 11 tys. mieszkańców osiedli Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze.

Rok zajęło opracowanie projektu, uzyskanie dostępu do gruntu i uzgodnienia budowlane. Prace w terenie – pierwotnie zaplanowane na 2 lata – zostały zrealizowane znacznie szybciej niż to przewidywano. Obecnie roboty są zaawansowane w około 50 procentach.

– Zgodnie z deklaracją wykonawcy przebudowa zostanie wykonana do sierpnia w takim zakresie, że możliwe będzie wpięcie nowej magistrali do istniejącego systemu ciepłowniczego. Dla nas, a także dla mieszkańców tych dwóch osiedli, oznacza to wcześniejsze zwiększenie bezpieczeństwa dostaw – mówi Jan Karwasiński, prezes MPEC.

–  Władze spółki cały czas podkreślały, że to kluczowa w tym roku dla ciepłownictwa w Kielcach inwestycja. Jednak aż takie ich przyspieszenie jest dla mnie i zapewne dla mieszkańców, bardzo dobrą informacja – dodał Bogdan Wenta.

Wykonawcą prac jest konsorcjum dwóch firm – kieleckiego Sawoxu i rzeszowskiego Presystemu. Odczuwalnym dla nich problemem spowodowanym przez pandemię było zabezpieczenie materiałów w ilości niezbędnej do wybudowania blisko kilometrowego odcinka nowej sieci MPEC.

– W trakcie prac wykorzystaliśmy o wiele mniejszy niż zwykle ruch komunikacyjny i dobrą pogodę. Cały czas na budowie pracuje kilka ekip. Włączenie nowych odcinków do systemu ciepłowniczego będziemy realizowali w toku całodobowym – poinformował Jan Wolak, reprezentujący konsorcjum.

Ostatni etap prac będzie wymagał przerwy w dostawach ciepłej wody, która jest zaplanowana na 24-30 sierpnia br. Uciążliwość odczują tylko mieszkańcy osiedli Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze. Do jesieni będą prowadzone jeszcze prace porządkowe i przywrócenie terenu do stanu pierwotnego.

Sieć ciepłownicza zasilającej w ciepło osiedla Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze została wybudowana pod koniec lat 70. i w ciągu ostatniej dekady lat ulegała częstym awariom.

Koszt inwestycji to 6 mln zł netto. Spółka stara się o pozyskanie wsparcia unijnego dla inwestycji – wniosek został zarekomendowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska do dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO