Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Radni pytają o obiecane łąki kwietne

czwartek, 14 maja 2020 14:21 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Władze miasta tłumaczą się z pilotażowego programu łąk kwietnych, który miał być wprowadzony w Kielcach. W ostatnich dniach część urzędników informowała, że program zostanie zawieszony,  inni chwalili się,  że w „wkrótce” w Kielcach powstanie kilkanaście takich miejsc. – To realny plan, czy PR-owa notka? – pytali radni. 

Koronaw

– Czemu docierają do nas sprzeczne informacje? Z jednej strony, że jest to projekt, który trzeba wstrzymać, a z drugiej pojawia się materiał na stronie urzędu, że wybrano kilkanaście lokalizacji. Nie wiadomo kiedy, więc mogę to traktować jako notkę pr-ową. Chciałbym usłyszeć, czy te łąki kwietne w końcu zaczną powstawać? – pytał  Maciej Bursztein. 

Aleksandra Woźniak Czaplarska z wydziału gospodarki komunalnej i środowiska w Urzędzie Miasta w Kielcach poifnormowała, że projekt ostatecznie będzie realizowany. Zaznaczyła, że będzie to zadanie wieloletnie, jednak już w tym roku planowane jest utworzenie 13 nowych łąk kwietnych. Docelowo ma być ich 60.  

– Widzimy jakie jest zainteresowanie, przeprowadzamy od pewnego czasu szereg rozmów i wybraliśmy 13 lokalizacji. Ogólnie planujemy nawet 60. Przy czym to nie będzie tradycyjna łąka kwietna, tylko bardziej łąki naturalne i dzikie. Chcemy pokazać, że ta zieleń może wyglądać trochę inaczej. Te łąki to nie jest projekt jednoroczny, one od razu nie będą pięknie wyglądały. Planowaliśmy w tym roku około 13 lokalizacji. Może będzie więcej – powiedziała. 

Pierwsze łąki kwietne powstaną na terenach zielonych w sąsiedztwie ulic, m.in. Zagnańskiej, Grunwaldzkiej, Radomskiej i Sandomierskiej. Urzędnicy zapowiadają, że naturalne łąki kwietne będą odpowiednio oznaczone. Niewykluczone, że zostaną im nadane jakieś kształty, co później będzie mogło być wykorzystane np. w grach miejskich.

Łąki kwietne, oprócz często ciekawych walorów wizualnych, wzbogacają ekosystem, będąc miejscem o szerokiej bioróżnorodności. To także więcej tlenu w miastach. Przyczyniają się one również do zwiększenia poziomu wilgotności powietrza.

Jak dotąd w Kielcach utworzono dwie łąki kwietne, jedną przy Kadzielni, a drugą przy alei IX Wieków Kielc.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO