Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

W połowie maja ruszą ogródki letnie? Kieleccy restauratorzy gotowi

środa, 06 maja 2020 09:26 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Ponad 30 restauratorów wystąpiło do Miejskiego  Zarządu Dróg o decyzję w sprawie ustawienia ogródka gastronomicznego. To jednak mniej wniosków niż w poprzednim roku. Powodem jest pandemia koronawirusa i nieznany termin odmrożenia usług gastronomicznych. Według radia RMF FM ma to nastąpić 18 maja. 

Tradycyjnie najwięcej ogródków będzie na Rynku i ulicy Sienkiewicza. Pojawią się także na ulicach Warszawskiej, Staszica i po raz pierwszy na Świętego Leonarda oraz Bodzentyńskiej. Na dwóch ostatnich ulicach będzie potrzebna zmiana organizacji ruchu oraz likwidacja miejsc parkingowych  przed lokalami, których własciciele  złożyli stosowny wniosek.

– Oprócz wniosku o decyzję lokalizacyjną restaurator musi wystąpić o zgodę na zajęcie pasa drogowego. Dopiero po jej wydaniu zaczynamy naliczać opłaty za użytkowanie. W obecnej sytuacji żaden z nich nie zdecydował się na to, bowiem nie wiadomo od kiedy będzie możliwe rozłożenie stolików – tłumaczy Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Bardzo możliwe, że w tym roku ogródków restauracyjnych będzie mniej niż w poprzednich latach. Choć do tej pory złożono ponad 30 aplikacji, to w poprzednich latach o tej porze, było ich co najmniej o 10 więcej. Zazwyczaj w Kielcach w sezonie letnim działa około 50 ogródków.

Otwarcie usług gastronomicznych znalazło się w trzecim etapie rządowego planu odmrażania gospodarki. Nieoficjalnie mówi się, że rząd zamierza dać zielone światło branży gastronomicznej nie wcześniej niż w połowie maja. Dotyczy to restauratorów, którzy mają możliwość wystawienia ogródka letniego. Oczywiście muszą oni przygotować się na istotne obostrzenia sanitarne. Stoliki mają być od siebie oddalone o dwa metry. Poza tym klienci nie będą mogli sami podchodzić do baru - wszystkim zajmą się kelnerzy. Będzie można udać się jedynie do toalety. Maseczki na twarz i rękawiczki nie będą wtedy konieczne.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO