Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Kielce otrzymają pomoc od swojego miasta partnerskiego z Chin

poniedziałek, 06 kwietnia 2020 10:30 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Taizhou, chińskie miasto partnerskie Kielc, wysłało do stolicy regionu świętokrzyskiego transport z 12 tysiącami masek ochronnych. - To podziękowanie za reakcję naszego samorządu na apel przyjaciół z Chin z początku roku – powiedział prezydent miasta Bogdan Wenta.

Pożyczka okey

Na początku tego roku chińskie miasta partnerskie Taizhou i Yuyao zwróciły się do władz Kielc o pomoc w związku z epidemią koronawirusa w Państwie Środka. Wówczas dzięki  pośrednictwu kieleckiego samorządu Chińczycy kupili termometry, których wtedy w ich kraju brakowało.

Teraz chińska strona zrewanżowała się za okazaną jej wówczas pomoc. 

– Dziesięć tysięcy z nich przeznaczonych jest dla służb. Pozostałe dwa tysiące masek jest darem od partnera targowego – firmy Heliview z Pekinu, która postanowiła wesprzeć samorząd Kielc oraz Targi Kielce. Po tysiąc sztuk masek trafi do miasta oraz naszego ośrodka wystawienniczego.  Ładunek, który wyruszył w drogę z końcem zeszłego tygodnia, ma status pomocy humanitarnej, jest to darowizna, dlatego miasto Kielce nie poniesie żadnych kosztów –  poinformował na Facebooku  Bogdan Wenta. 

Prezydent zaznaczył, że ze względu na procedury prawne pomoc z Chin zostanie odebrana za pośrednictwem Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie, która, zgodnie ze statutem, może prowadzić działania o charakterze humanitarnym.

 – Pozostajemy w stałym kontakcie z partnerami z Chin, by wymieniac informacje na temat dostępności sprzętu ochronnego dla wszystkich służb medycznych oraz instytucji zapewniających bezpieczeństwo oraz sprawne zarządzanie miastem. Pragnę wyrazić wdzięczność i słowa podziękowania dla naszych partnerów z Chin za wspaniały gest solidarności – podkreślił prezydent.  

Nowy numer!
22/2020 22/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ