Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Nagrody dla laureatów „Literackich inspiracji w fotografii” rozdane!

środa, 27 listopada 2019 13:09 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich organizowało konkurs przeznaczony dla uczniów szkół średnich i podstawowych. Młodzież, inspirowana dziełami literatury, robiła fotografie w stylistyce jesiennej.

Jak informuje Beata Borcuch z Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, celem konkursu było zachęcenie uczniów do spojrzenia na literaturę w niecodzienny sposób.

- W rywalizacji chodziło o to, by zrobić fotografię nawiązującą do konkretnego cytatu z książki. Młodzież inspirowała się fragmentami dzieł literackich i wykonywała zdjęcia, które miały się z nimi wiązać. Mieli tu dowolność, mogli wybrać poezję, powieść fantastyczną, lekturę szkolną. Nie narzucaliśmy tematu, musiał on jednak nawiązywać do jesieni – mówi Beata Borcuch.

- Widzimy, że uczniowie byli niesamowicie kreatywni i puścili wodze fantazji. Na wręczenie nagród zaprosiliśmy także młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego. Więc przy okazji posłuchaliśmy przepięknej muzyki i przeniesiemy się w świat opery – informuje Beata Borcuch.  

Postanowiliśmy porozmawiać z dwójką laureatów konkursu.

- Pasją do fotografii zaraził mnie mój tata. Pewnego dnia, podczas spaceru z psem, zrobiłam zdjęcie siostrze i naszemu czworonogowi. Stwierdziłam, że idealnie pasuje ono do konkursu. Później znalazłam pasujący do niego cytat z „Kabaretu Starszych Panów” – opowiada Emilia Kwiecień ze SP nr 39 w Kielcach.

Grzegorz Borcuch z V LO w Kielcach wybrał natomiast cytat pochodzący z „Hobbita”.

- Był to fragment pieśni, wykonywanej przez Krasnoludów. Zdjęcie, które zrobiłem przedstawiało zamglony pejzaż, więc bardzo wpisywało się jesienną stylistykę. Oprócz fotografii, pasjonuję się także muzyką – gram na kontrabasie - mówi Grzegorz.

Patronat honorowy nad konkursem objął wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO