Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] W WDK nagrodzono osoby szczególnie zasłużone dla upamiętnienia historii Polski

piątek, 08 listopada 2019 20:09 / Autor: Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

W piątek w Wojewódzkim Dom Kultury w Kielcach wiceprezes IPN, dr Mateusz Szpytma, wręczył wyróżnienia laureatom VIII edycji nagrody honorowej IPN Świadek Historii.

 

Laureatami zostali: dr hab. Adrienne Körmendy, konsul generalny Węgier w Krakowie; dr hab. Urszula Oettingen, dr Janusz Baster, Stowarzyszenie NZS 1980; Jolanta Kulińska oraz Jerzy Pająk OFMCap.

- Naszym zadaniem jest dbanie o narodową pamięć. Oczywiście mamy do tego pracowników, jednak bez wsparcia organizacji społecznych i osób zaangażowanych w propagowanie historii, zrobilibyśmy o wiele mniej. I te dzisiejsze odznaczenia są naszym podziękowaniem za propagowanie historii wśród Polaków – powiedział dr Mateusz Szpytma wiceprezes IPN.

Wyróżnieni to naukowcy, działacze społeczni, ale również osobynależące do różnych organizacji. Dla wszystkich historia jest niezwykle ważna, a dzisiejsze wyróżnienia były uhonorowaniem prac, jakie podejmują na rzecz upamiętniania historii narodu polskiego w regionie, a także wspierania pionu edukacyjnego IPN. Niektórzy pracowali na nie całe życie: - Dla mnie ta nagroda  jest niezwykle ważne, zresztą sama nazwa mówi "Świadek Historii". Mogę powiedzieć, że całe życie jestem tym świadkiem, realizując się w różnych obszarach utrwalania pamięci historycznej - mówiła dr hab Urszula Oettingen, działająca na terenie kielecczyzny od blisko 30 lat.

Druga z wyróżnionych ze Świętokrzyskiego, Jolanta Kulińska, która działa na rzecz Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, nie kryła swojego zaskoczenia: - Wydaje mi się, że nie robię nic szczególnego i nie przypuszczałam, że ktoś to dostrzeże. To bardzo miłe uczucie, że doceniono moje starania o to, by prawda katyńska nigdy nie zaginęła - mówiła Kulińska, wnuczka zamordowanego przez NKWD por. Władysława Sulewskiego.

Uroczystość uświetnił koncert „Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Pokolenie Niepodległej". Muzycy z zespołu Go!Band zaśpiewali w aranżacjach jazzowych między innymi takie piosenki jak: „Ach jak przyjemnie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” i„Zimny drań”.

Sylwetki laureatów VIII edycji nagrody IPN Świadek Historii, znajdziesz TUTAJ.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO