Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Kielecki Budżet Obywatelski. Od 30 września możesz zapoznawać się z projektami poddanymi pod głosowanie

czwartek, 29 sierpnia 2019 06:20 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W ubiegłym tygodniu zakończył się nabór projektów do Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Mieszkańcy Kielc zgłosili w sumie 117 pomysłów, wśród których znalazły się takie jak utworzenie parku miejskiego na Czarnowie, odrestraurowanie zabytkowego autobusu Jelcz 120M, utworzenie Ośrodka Modelarstwa Lot-szkut, a także remonty dróg i chodników.

reporterm

W tym roku wpłynęła rekordowa liczba projektów; 81 z nich to projekty inwestycyjne, a 36 nieinwestycyjne. W poprzednim roku mieszkańcy Kielc zgłosili 58 propozycji, a dwa lata temu tylko 48. - To pokazuje, jak wielką świadomość w zakresie budżetu obywatelskiego posiadają już mieszkańcy Kielc. Żadną przeszkodą nie okazało się również to, że składanie wniosków następowało w okresie wakacyjnym. Przeciwnie, niewykluczone, że właśnie dzięki temu mieszkańcy mieli więcej czasu na przygotowanie ciekawej koncepcji i złożenie projektu - uważa Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

W tym roku podwyższono kwotę łączną Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego do 7 milionów złotych. Nowością było także wprowadzenie kategorii projektów nieinwestycyjnych, dzięki czemu kielczanie mogli składać wnioski związane m.in. z aktywnością kulturalną, sportową i społeczną. Spośród wszystkich 117 koncepcji, jedna została wycofana przez wnioskodawcę, a druga zweryfikowana negatywnie ze względów formalnych. Ostatecznie ocenie poddanych zostanie 115 projektów. Od 29 sierpnia do 26 września oceniać je będą merytoryczne wydziały Urzędu Miasta i jednostki organizacyjne.

Lista zweryfikowanych pomysłów zostanie opublikowana 30 września. Na odwołanie się od decyzji pomysłodawcy będą mieli trzy dni. Listę projektów dopuszczonych do głosowania poznamy 8 października, a dzień później rozpocznie się głosowanie, które zakończy się 23 października. Laureatów poznamy kilka dni później. Wszystkie projekty zgłoszone w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok zostały udostępnione na stronie internetowej www.bo.kielce.eu

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO