Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Na wydziale jak na oddziale. Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych w WSEPiNM otwarte

czwartek, 23 maja 2019 14:14 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Fantomy z komunikatami głosowymi, symulatory do przeprowadzania zabiegów i wiernie odwzorowane sale zabiegowe. To wszystko znalazło się w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznych, które zostało otwarte w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Na sprzęcie będą się uczyć przyszłe pielęgniarki.

Koronaw

W Centrum zostały utworzone specjalistyczne pracownie, takie jak m. in. sala opieki pielęgniarskiej wysokiej wierności. Na ich wyposażeniu znajdują się zaawansowane fantomy i symulatory dorosłych, dzieci, niemowląt oraz trenażery. Można na nich przećwiczyć robienie zastrzyków czy pobieranie krwi. – Ja się tego uczyłem na sobie. W czasach, kiedy studiowałem, podstawowych czynności medycznych uczyliśmy się wykonując zabiegi na kolegach z roku. Jedna osoba robiła drugiej wkłucie, podłączenie kroplówki czy zastrzyk. Teraz możliwości kształcenia na kierunkach medycznych niesamowicie poszły do przodu i dzisiaj mamy do dyspozycji urządzenia odwzorowujące anatomię i fizjologię człowieka – mówi dr n. med. Grzegorz Gałuszka, dziekan Wydziału Nauk Medycznych w WSEPiNM.

Dzięki tym urządzeniom studenci pielęgniarstwa nie muszą już ćwiczyć na swoich kolegach z roku. Mogą za to przetrenować praktycznie wszystkie procedury, jakie będą przeprowadzać w przyszłej pracy. – Mają do dyspozycji pełnopostaciowe symulatory umożliwiające odwzorowywanie większości funkcji fizjologicznych ustroju, nie tylko prawidłowe, ale i ich zaburzenia. Mamy też trenażery odwzorowujące anatomiczne części ciała, takie jak kończyny czy pośladki – wymienia dr Jadwiga Krawczyńska, kierownik CSM.

Kielecka uczelnia jest jedną z 35 w Polsce, które otrzymały na budowę Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia. – Dzięki temu mogliśmy zaadaptować 800 metrów kwadratowych przestrzeni i odpowiednio je wyposażyć. Dążymy do tego, by sprostać wymaganiom rynku. Brakuje personelu medycznego – komentuje Luiza Wójcik, kierownik biura MCSM.– Bardzo się cieszę, że studenci pielęgniarstwa będą mogli uczyć się na tak zaawansowanym sprzęcie. Działania resortu skupiają się na tym, by zawód pielęgniarki czy pielęgniarza był postrzegany jako atrakcyjny – mówi Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Na organizację i wyposażenie MCSM uczelnia otrzymała z ministerstwa niemal 2,6 mln zł.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO