Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Zorganizowana grupa przestępcza rozbita na terenie woj. świętokrzyskiego i mazowieckiego

poniedziałek, 19 marca 2018 13:03 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Ponad 22 mln sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych, wartych w Polsce ponad 15 mln złotych zabezpieczyło Centralne Biuro Śledcze Policji.  W Prokuraturze Okręgowej w Kielcach 11 osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego jednej zarzut kierowania tą grupą. Podejrzani to obywatele Polski i Ukrainy.

Podejrzanych zatrzymano 13 marca br. na terenie woj. świętokrzyskiego i mazowieckiego, między innymi w Kielcach i w Radomiu.  Wszyscy to mężczyźni w wieku od 25 do 48 lat. - Tylko w tym jednym dniu znaleźliśmy i zabezpieczyliśmy  ponad 22 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Z tytułu obrotu nimi nie były zatem odprowadzane jakiekolwiek należności publicznoprawne.  Wartość należności publicznoprawnych z tytułu cła, akcyzy i VAT, które należałoby odprowadzić od zabezpieczonych papierosów to ponad 25  mln złotych - powiedział Dariusz Dryjas, prokurator okręgowy w Kielcach.

Grupa przestępcza działała od czerwca 2017 roku. Starty jakie poniósł Skarb Państwa są zatem znacznie większe.

Warto dodać, że oprócz papierosów zabezpieczono także 3 samochody ciężarowe oczekujące na załadunek, maszynę do pakowania papierosów, a także środki łączności, profesjonalny sprzęt do zakłócania sygnałów radiowych i pieniądze. Ujawniono również magazyny, w których nielegalnie sprowadzone do kraju zza wschodniej granicy papierosy przechowywano, a następnie pakowano je ukrywając w opakowaniach po zupkach chińskich. - Ustalono, że jest pięć takich miejsc na terenie Kielc, Radomia i powiatu radomskiego. Przy udziale zespołów specjalnych Centralnego Biura Śledczego Policji i Izby Administracji Skarbowej w Kielcach dokonano zatrzymania 11 osób a także tych rzeczy i przedmiotów, które będą stanowiły materiał dowodowy w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym - wyjaśnił Naczelnik Zarządu w Kielcach CBŚP - mł. insp. Marek Kasztelan.

Grupa przestępcza miała międzynarodowy skład i zasięg działania. - Wśród zatrzymanych jest pięciu Polaków i sześciu obywateli Ukrainy. Papierosy trafiały do odbiorców w Polsce i krajach Europy Zachodniej - powiedział prokurator. 

Na podstawie zebranego materiału dowodowego zatrzymanym przedstawiono w Prokuraturze Okręgowej w Kielcach zarzuty dokonania przestępstw karno-skarbowych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 1 osobie przedstawiono zarzut kierowania tą grupą. Sąd Rejonowy w Kielcach tymczasowo aresztował 9 osób, wobec dwóch kolejnych podejrzanych zastosował natomiast wolnościowe środki zapobiegawcze, poręczenia majątkowe i dozory Policji oraz zakazy opuszczania kraju.

Podkreślmy, że kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara więzienia do lat 5, z kolei za paserstwa celne i akcyzowe kara pozbawienia wolności do lat trzech. W tym przypadku kary mogą być surowsze ze względu na skalę popełnionych przestępstw.

Śledczy podkreślają, że jest to dopiero początek ich pracy.

 

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO