Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»10 lat Kieleckiego Banku Żywności

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

10 lat Kieleckiego Banku Żywności

07 listopada 2017 / Tekst

30 zbiórek i ponad 400 ton żywności - takimi liczbami może pochwalić się Kielecki Bank Żywności po dziesięciu latach funkcjonowania. - Największym jednak osiągnięciem są wolontariusze, którzy pomagają nie dlatego, że ktoś im kazał, lecz dlatego, że chcą dać coś od siebie innym. Każdą naszą zbiórkę wspiera około 1200 takich osób. Ta liczba naprawdę cieszy - powiedział Sławomir Cedro, prezes organizacji.

Kielecki Bank Żywności w tym roku świętuje dziesięć lat swojego funkcjonowania. Marcin Kozak, dyrektor organizacji przyznaje, że przez ten okres wiele się zmieniło. - W 2007 roku zorganizowaliśmy zbiórkę w dwudziestu trzech sklepach, w dwóch miejscowościach. Były to Kielce i Jędrzejów.  Zebraliśmy wtedy nieco ponad 2 tony żywności. Aktualnie przeprowadzamy zbiórkę w dziewięćdziesięciu kilku sklepach. Podczas każdej akcji zbieramy kilkanaście ton żywności. Rekordowy był rok 2014, kiedy zbiórka odbyła się w 104 sklepach - podsumował dyrektor. -  Rocznie ze zbiórek żywności   otrzymujemy około 45 ton żywności. Warto przy tym wszystkim podkreślić, że każdego roku darczyńcy przekazują żywność o coraz lepszej jakości. Za co jesteśmy bardzo wdzięczni - uzupełnił Marcin Kozak.

Prezes Kieleckiego Banku Żywności  - Sławomir Cedro podkreśla, że organizacja może się rozwijać dzięki  wolontariuszom. - Możemy operować liczbami, możemy mówić, że z roku na rok pozyskujemy coraz więcej  żywności, pomagamy coraz większej liczbie osób, ale tak naprawdę największym osiągnięciem tych dziesięciu lat są wolontariusze, którzy pomagają nam nie tylko przy zbiórkach żywności ale także podczas innych akcji - powiedział prezes.

W tym roku do grona wolontariuszy dołączył między innymi Robert Mariasik z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego.  - Lubię pomagać innym. To mi sprawia ogromną radość. W tym roku uczestniczyłem w jednej zbiórce. Mam nadzieję, że będę miał okazję uczestniczyć w kolejnych - powiedział uczeń.

Kielecki Bank Żywności został zarejestrowany 19 czerwca 2007 roku jako związek stowarzyszeń. Bank zrzesza organizacje, instytucje i stowarzyszenia, które do swych podstawowych zadań lub celów statutowych zaliczają spełnianie świadczeń z zakresu pomocy społecznej. Z pomocy organizacji korzysta obecnie  około 30 tys. mieszkańców województwa  świętokrzyskiego.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna