Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Jednym z głównych tematów jutrzejszej sesji rady miasta będzie prawdopodobnie budowa lotniska w Obicach. Choć szansę na jego powstanie są nadal niewielkie to miasto chce przejąć  dokumentację od spółki Port Lotniczy Kielce. 

Ponad dwa miliony złotych będzie kosztowała gruntowna przebudowa schroniska dla zwierząt w Dyminach. Urzędnicy mają już praktycznie komplet potrzebnych dokumentów, a w drugiej połowie maja zamierzają ogłosić przetarg, który wyłoni wykonawcę. 

Remont jednego z najpopularniejszych skwerów w Kielcach u zbiegu ulic Sandomierskiej i Źródłowej stoi pod dużym znakiem zapytania. Problemem są pieniądze na wykonanie przebudowy. 

Przypominamy o możliwości dokonania tzw. wstecznego ubezpieczenia. Dzięki temu osoba, która w momencie korzystania ze świadczeń medycznych  spełniała przesłanki do bycia osobą ubezpieczoną, ale nią nie była, nie będzie musiała zwracać kosztów swojego leczenia poniesionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Gwarantuje to znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.  

Nową drukarkę 3D zapowiada kieleckie stowarzyszenie SIT Polska, czyli dawny FabLab. Tym razem innowacyjni konstruktorzy z regionu świętokrzyskiego pracują nad urządzeniem, które wydrukuje tynk i płaskorzeźby. Prawdopodobnie będzie to jedyne tego typu maszyna na świecie. W wersji prototypowej drukarka SKRIBI o wymiarach 2 na 3 metry z ruchomą głowicą pracować będzie w systemie czarno-białym.

Kielczanie wydrukowali w drukarce 3D najwyższą na świecie rzeźbę przedstawiającą człowieka i ustanowili tym samym rekord Guinnessa. Chodzi o model piłkarza Roberta Lewandowskiego, który mierzył ponad 3 metry. Studio FabLab działające na Wzgórzu Zamkowym monumentalny wydruk zaprezentowało we wrześniu zeszłego roku, a teraz odebrało certyfikat potwierdzający to dokonanie.

Właściciele zabytkowego Pałacyku Zielińskiego po latach uregulowali prawa spadkowe i zamierzają sprzedać obiekt. Jego pozyskaniem zainteresowane są władze miasta.

Rekolekcje prowadzone przez księdza doktora Jacka Prusaka, monodram w wykonaniu Jerzego Treli czy koncert kantora rabina Symchy Kellera. To tylko część wydarzeń związanych z zainaugurowanymi dziś obchodami II Kieleckich Dni Tischnerowskich.

Kopalnia Wapienia „Morawica” została nagrodzona w konkursie "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Nagrodę wręczył prezydent Andrzej Duda.

Ponad 2 tysiące pacjentów trafiło na szpitalny oddział ratunkowy działający od miesiąca w Szpitalu Kieleckim przy ulicy Kościuszki.  Jak informuje Luiza Buras – Sokół najwięcej pacjentów trafia na SOR z bólem w klatce piersiowej, bólem brzucha, urazami ortopedycznymi, czy po zasłabnięciach. Pojawiają się także osoby w stanach bardzo ciężkich.

Poseł Platformy Obywatelskiej Artur Gierada zwrócił się do prezydenta Kielc z prośbą o posadzenie czterech dębów na terenach miejskich w ramach protestu związanego z ustawą o wycince drzew Ministerstwa Środowiska. Ten jednak odmówił tłumacząc, że byłaby to wojna samorządu z rządem.

Jeżeli w autobusie, pracy czy szkole zobaczyliście dziś kogoś z kolorowymi skarpetami, to wcale nie jest to oznaka porannego roztargnienia spowodowanego pierwszym dniem wiosny. To znak włączenia się do obchodzonego od dwunastu lat Światowego Dnia Zespołu Downa

Urzędnicy pomagają przygotować się autorom projektów edukacyjnych do walki o unijne pieniądze. Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim zorganizował serię warsztatów dla tych, którzy zamierzają brać udział w konkursach o dofinansowanie. Dyskusja dotyczy między innymi zapisów w regulaminach o zasadach dostępności dla niepełnosprawnych i zasady równości szans według płci.

Niemal 180 gimnazjalistów zmierzyło się dziś z etapem ustnym  z języka polskiego. Jak podkreśla Małgorzata Miazga - przewodnicząca konkursu, do tej części dostali się najlepsi. 

Strona 1 z 630

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay