Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Znamy zwycięzców konkursu ANIMATUS

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Znamy zwycięzców konkursu ANIMATUS

Kielce / 10 września 2018 / Tekst

Znamy zwycięzców międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej ANIMATUS, organizowanego przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Po przeprowadzeniu rozmów z jedenastoma autorami kreacji wytypowanymi do finału, Jury konkursu w składzie: Katarzyna Proniewska- Mazurek, Marek Waszkiel, Adam Walny zdecydowało o nagrodzeniu następujących prac:

  1. „Zmienność – ja” Dominika Chochołowska-Bocian
  2. „LUD” Agata Orłowska
  3. „Klisza Błona Ślad” Patrycja Terciak 

-Poziom wszystkich prezentacji był bardzo wysoki, a same koncepcje różnorodne tematycznie i formalnie. W tych, które postanowiono nagrodzić, doceniono zwłaszcza oryginalną kreację artystyczną, klarowność rozwiązań technicznych i funkcjonalność obiektu oraz wizję jego zastosowania w działaniu teatralnym lub per formatywnym- informuje dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Robert Drobniuch.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 1200 Euro, a także wezmą udział w rezydenturach artystycznych, podczas których zrealizują swoje nagrodzone projekty.

Ideą konkursu Animatus, który odbył się się w tym roku po raz pierwszy, jest poszukiwanie rozwiązań plastycznych dla teatru, czerpiących z różnych dziedzin sztuki.  Przedsięwzięcie ma na celu umożliwienie twórcom takich poszukiwań, w których tradycyjne środki artystycznego wyrazu mogą iść w parze z wykorzystaniem nowych technologii i nieoczywistych motywów czy materiałów, a tym samym - poszerzanie przestrzeni teatru lalek o oryginalne techniki i kreacje.

W sumie na konkurs wpłynęło ponad 50 prac z Polski i zagranicy.

Prof. Marek Waszkiel, Juror, o konkursie: 

-Animatus, międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej, zorganizowany przez kielecki Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”  przeszedł moje oczekiwania. Była to pierwsza edycja konkursu. Kilka miesięcy temu napisałem, że urodził się wprawdzie genialny pomysł, ale przecież nie da się go zrealizować. Tymczasem zainteresowanie konkursem zaskoczyło nas wszystkich. Kilkadziesiąt doprawdy niecodziennych propozycji. Kilkunastu finalistów zaproponowało formy, lalki, obiekty, które nas oczarowały. Wybór był trudny. Teraz zaczekajmy na etap realizacji i finalne prezentacje- mówił o konkursie prof. Marek Waszkiel, jeden z jurorów. -Dziś myślę, że ten konkurs może ożywić nasze środowisko. Wprowadzić zupełnie nowych artystów, nowe myślenie.  Inicjatywa „Kubusia” już teraz okazała się ogromną wartością. Za rok… możemy mieć więcej kłopotów z decyzjami – dodał.

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Prezydenta Miasta Kielce.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO STUDIO eM

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna