Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Znamy laureatów "Animatusa"

piątek, 16 października 2020 16:00 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Teatr "Kubuś"
Beata Kwieczko

Paulina Araszkiewicz, Łukasz Skwara i Małgorzata Tarasewicz-Wosik to laureaci trzeciej edycji międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej "Animatus", który realizuje Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Efekty ich pracy poznamy w grudniu.

W sumie na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 23 prace z Polski i z zagranicy, a jak mówią członkowie jury, wybór zwycięskich projektów był bardzo trudny.

– Jury spośród sześciu kandydatów, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu, wybrał trzech zwycięzców. Każda z tych osób przedstawiła zupełnie inny projekt dotyczący innej stylistyki, formy wyrazu i tematyki – mówi Karolina Gregorczyk, koordynatorka projektu.

Paulina Araszkiewicz została nagrodzona za pracę "Powłoki", Łukasz Skwara za "Nierealną lalkę", a Małgorzata Tarasewicz-Wosik za "Postlalkę".

– Paulina Araszkiewicz w swojej pracy ma bardzo rozbudowaną sferę myślową przestrzeni, pokazuje po co chce robić daną lalkę. Jest to lalka wprowadzona w sferę performance, która będzie wykorzystywała wosk i lód. Z kolei Łukasz Skwara w swoim projekcie unaocznia możliwości obecnej technologii - w jaki sposób można budować lalkę wirtualnie za pomocą różnych materiałów technicznych. Ostatnia laureatka wykorzystuje w swojej pracy tradycję lalkarstwa – relacjonuje koordynatorka "Animatusa".

W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się artyści związani z kierunkami plastycznymi. Paulina Araszkiewicz studiuje na Wydziale Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dotychczas głównymi obszarami jej działań był kostium teatralny i filmowy, interesuje się szukaniem połączeń między różnymi dziedzinami sztuki. W 2019 roku jej dyplom licencjacki był jedną z prac, które reprezentowały Wydział Scenografii warszawskiej ASP na Quadriennale Scenografii w Pradze.

Małgorzata Tarasewicz-Wosik studiuje na kierunku Technologii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Białymstoku. To z zawodu rzemieślnik, artysta, wykonawca rekwizytów, kostiumów i lalek. Łukasz Skwara absolwent Informatyki Stosowanej na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Grafiki Komputerowej na Politechnice Krakowskiej, autor instalacji interaktywnych i wizualnych.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości tysiąc euro, a także wezmą udział w rezydenturach artystycznych, podczas których zrealizują swoje nagrodzone projekty. Ich prace zostaną zaprezentowane publiczności w formie performatywnych pokazów, transmitowanych online, podczas uroczystego finału konkursu. Odbędzie się on w grudniu, a jego program obejmuje też dodatkowe wydarzenia, np. wykłady oraz warsztaty.

 "Animatus" jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Promocji Funduszy Kultury.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO