Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Zbierzmy macewy i zanieśmy tam, gdzie jest ich miejsce"

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

"Zbierzmy macewy i zanieśmy tam, gdzie jest ich miejsce"

11 kwietnia 2019 / Tekst

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i  10. rocznica śmierci Marka Edelmana - ostatniego przywódcy powstania w Getcie Warszawskim. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego podjęło szereg inicjatyw dla upamiętnienia wybitnego lekarza, a zarazem działacza społecznego i politycznego.

– Nasze stowarzyszenie dedykuje ten rok doktorowi Edelmanowi. Dlatego podejmujemy szereg inicjatyw związanych z jego osobą  oraz  wydarzeń, którym doktor będzie patronował – powiedział Bogdan Białek, prezes stowarzyszenia im. Jana Karskiego. – Chcemy zebrać wszystkie macewy, które są na terenie Kielc i przenieść je z powrotem  na cmentarz, bo tam jest ich miejsce. To jest mój apel i prośba, jeśli ktokolwiek wie, że gdzieś na ternie miasta znajdują się macewy prosimy o informację do naszego stowarzyszenia. To jest nasza misja na 10. rocznicę śmierci Marka Edelmana – uzupełnia prezes.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaplanowało również kilka innych wydarzeń związanych z tą rocznicą. 24 kwietnia o godzinie 18 przy ulicy Planty 7 odbędzie się projekcja filmu "Kronika powstania warszawskiego według Marka Edelmana. 28 kwietnia również o godzinie 18 zostaną zaprezentowane prace nadesłane na Konkurs im. Marka Edelmana. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert jazzowy w wykonaniu Roman Ott Trio. W dniach 8-9 czerwca odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja dla nauczycieli "Jak reagować na antysemityzm (mowę nienawiści)".   

ZOSTAW KOMENTARZ