Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Z magazynowego kąta" nowa wystawa w Dworku Laszczyków już otwarta

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

"Z magazynowego kąta" nowa wystawa w Dworku Laszczyków już otwarta

Kielce / 13 czerwca 2018 / Tekst
Dworek Laszczyków w Kielcach Dworek Laszczyków w Kielcach

„Z magazynowego kąta” to hasło wystawy, którą od wtorku możemy oglądać w Dworku Laszczyków w Kielcach. Na ekspozycji zostały zaprezentowane przedmioty, których do tej pory nie pokazywano zwiedzającym.

-Cała ekspozycja wygląda tak, jakby prezentowane rzeczy nadal znajdowały się w magazynie, do podpisów eksponatów użyto kart magazynowych. Dzięki temu na wystawie ujawniamy po części naszą wewnętrzną pracę muzealną- powiedział Krzysztof Karbownik, kierownik Działu Badań Etnograficznych oraz kurator ekspozycji.

Na wystawie możemy zobaczyć 160 eksponatów wybranych z ponad 20 tysięcy przedmiotów należących do Muzeum Wsi Kieleckiej. Jak sam kurator wystawy podkreślił znalazły się tam przedmioty dziwne i nietypowe. Wśród nich jest np. kula sołtysowska czyli kawałek wygładzonego drewna w kształcie kaczki, używany jako dekoracja dawnej izby.

Znajdzie się również coś dla fanów techniki. W Muzeum Wsi Kieleckiej znalazł się komputer „Robotron” z RFN. Jest to kompletny, działający zestaw pochodzący z lat 70. Posiada monitor, pudło ze stacją główną, drukarką i klawiaturą. Jednym z najstarszych przedmiotów jest fotel dentystyczny pochodzący z 1896 roku, wyprodukowany został w Anglii. Sprzęt jest wykonany z żeliwa i zachowany w bardzo dobrym stanie.

Oprócz tego możemy zobaczyć mnóstwo przedmiotów codziennego użytku  np. meble,  ozdobną sakiewkę na bilon, lodówkę skrzynkową czy buty.

Wystawę można oglądać do 14 października 2018 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna