Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wystawa w setną rocznicę powstania policji państwowej

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Wystawa w setną rocznicę powstania policji państwowej

Kielce / 03 czerwca 2019 / Tekst

"Służyli Niepodległej – policjanci województwa kieleckiego 1918-1939" to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Ekspozycja przedstawia sylwetki policjantów różnych stopni, którzy pracowali w naszym regionie w dwudziestoleciu międzywojennym.

Wystawa została zorganizowana w setną rocznicę powstania policji państwowej. Ma charakter edukacyjny i składa się z 14 plansz, na których zostały zaprezentowane postaci mundurowych od komendantów wojewódzkich aż po posterunkowych. - To są sylwetki wybranych osób, natomiast cenne jest to, że oprócz życia służbowego zostało przedstawione tu również życie społeczne rodzin policyjnych i życie rodzinne wielu policjantów. W dużym skrócie dowiemy się tu, czym była policja, kto w niej służył i jakie były zasady służby. Ostatnia plansza przedstawia listę 499 osób, które zginęły na Wschodzie - mówi dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Wszystkie materiały, które można zobaczyć na wystawie udostępniło Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939".

W otwarciu ekspozycji uczestniczyli kieleccy policjanci. Inspektor Paweł Dzierżak, komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, stwierdził, że powstanie tej wystawy ma ogromne znaczenie dla świętokrzyskiej policji. - To jest nasza historia, kształtowanie się struktur policyjnych, tworzenie etosu, o który dzisiaj bardzo dbamy i spojrzenie w przeszłość przez pryzmat rzeczywistości, tego, gdzie dzisiaj jesteśmy, jak pracujemy, na jakich wzorcach się opieramy, bo są to zasady etyki zawodowej, które nawiązują również do tychj z dwudziestolecia międzywojennego. To jest istotne dla każdego policjanta, tak jak dla każdego człowieka ważne jest dbanie o swoją historię i pielęgnowanie pamięci o swojej rodzinie.

Wystawę "Służyli Niepodległej – policjanci województwa kieleckiego 1918-1939" będzie można oglądać do końca wakacji, z krótkimi przerwami, ponieważ będzie eksponowana również we wszystkich powiatach województwa świętokrzyskiego.

Ekspozycję przygotowali Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Warszawskie Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939" oddział Świętokrzyski.

ZOSTAW KOMENTARZ