Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wystawa plakatów filmowych w WBP

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Wystawa plakatów filmowych w WBP

Kielce / 26 marca 2018 / Tekst

Kilkadziesiąt plakatów filmowych możemy zobaczyć na nowej wystawie, którą otworzyła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Na ekspozycji pod hasłem „Literatura w filmie” znalazły się oryginalne afisze do takich klasyków kina, jak „Sanatorium pod klepsydrą”, „Ziemia obiecana” czy „Lalka”. Prezentowane plakaty pochodzą z prywatnej kolekcji Janusza Detki, profesora z Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Profesor Janusz Detka kolekcjonuje plakaty filmowe od czasów licealnych. Już jako uczeń LO im. Stefana Żeromskiego otrzymywał je od bileterek pracujących w ówczesnym kinie Robotnik. Przez lata zbiór rozrósł się i zawiera około 2500 sztuk plakatów. Dziś, dzięki pasji kieleckiego literaturoznawcy, w jednym miejscu, możemy obejrzeć wybrane wielkoformatowe grafiki reklamujące filmy sprzed lat.

- Na plakatach możemy zobaczyć obrazki, które próbują na różne sposoby ilustrować filmy. Czasem pojawiają się tylko oszczędne litery, jak w przypadku „Popiołu i diamentu. Czasem widzimy niemal malarskie dzieła, czasem jakiś skrót, metaforę, coś co tylko zaprasza do obejrzenia filmu. To nie są plakaty referencyjne, w tym znaczeniu, że prezentują głównego bohatera i dwóch drugoplanowych w tle. Wolę plakaty takie, jak na wystawie od tworzonych dziś – mówi profesor Janusz Detka.

Dawniej, twórcy plakatu poruszali się w swojej oryginalnej stylistyce. Na przykład poszukiwano w malarstwie, w obrębie pewnego przetwarzania fotografii czy symbolicznym przekazie.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna